Nastal Zlatý věk objevů ve sluneční soustavě! Čím to?
Sledujete nové projekty věnující se vesmírnému výzkumu? Všimli jste si, že nejvíce novinek se v poslední době objevuje na poli průzkumu sluneční soustavy? 2014 a 2015 jsou zkrátka zlatá léta pro průzkum našeho sousedství. Co všechno se chystá?
Po celou druhou polovinu loňského roku bylo prakticky nemožné neslyšet o misi Rosetta a přistávacím modulu Philae. Snad celá Evropa a kus USA se zatajeným dechem sledovali přistávací manévr Philae. Událost byla natolik populární, že se na Twitteru na několik hodin dostala na první místo v celosvětovém žebříčku trendů (a předběhla tak obvyklé celebrity). Rokem 2014 jako kdybychom započali další zlatou éru průzkumu sluneční soustavy. Co všechno je v plánu?
Mise Rosetta 2014–2015
Rosetta se v roce 2014, po deseti letech cesty vesmírem, přiblížila své finální destinaci, kometě 67P/C-G, kterou momentálně obíhá. V listopadu vypustila přistávací modul Philae, který díky problému s přistávacími manévry zvládl splnit jenom primární misi.
V srpnu 2015 se kometa přiblíží na minimální vzdálenost ke Slunci a vědecký tým Philae doufá, že více slunečního svitu nakonec poslouží k dobití Philae, který by se tak mohl probudit k životu. Znamenalo by to, že bychom nakonec byli schopni vrtat hloupěji do povrchu komety, což byla jediná část primární mise, která se neuskutečnila.
Vzhledem k tomu, že doteď nevíme, kde přesně Philae přistál, jsou obavy o uskutečnění zbytku mise na místě.
Nicméně nepříjemnosti s Philae nijak neohrozí misi Rosetta, která v únoru uskuteční několik velmi blízkých průletů okolo komety. Tak blízkých, že na snímcích budeme schopni rozeznat několikacentimetrové detaily. V červenci se navíc proletí ocasem komety, který se v tu dobu začne formovat. Z Rosetty nás čeká ještě mnoho zajímavého!
Současný plán počítá s ukončením mise v prosinci 2015, ale je pravděpodobné, že díky velké popularitě mezi neodbornou veřejností se grantovým agenturám podaří získat peníze na prodloužení mise do poloviny roku 2016.
Takhle vypadala 1. ledna kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko z pohledu družice Rosetta. Zdroj ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0.
Mise Dawn čili Ústvit, březen–červenec 2015
Američané nemohli zůstat za Evropou daleko, takže dalších fantastických výsledků se dočkáme pravděpodobně z jejich strany. Mise Dawn již strávila rok obíháním asteroidu Vesta. Od Vesty se Dawn vydala na dvou a půlletou cestu k největšímu známému asteroidu, Ceres. Ten je tak velký, že jej gravitace zvládla vyhladit do kulovitého tvaru. I proto se řadí mezi trpasličí planety. 6. března nastane den D, kdy se Dawn dostane na oběžnou dráhu okolo Ceres. Mise by měla mimo jiné zkusit vysvětlit, proč se růst Ceres zastavil, i když je v pásu asteroidů dost materiálu na zformování skutečné planety.
Nejnovější záběry asteroidu Ceres pořízené družicí Dawn. Zdroj NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA/PSI.
New Horizon, červenec 2015
Zajímá vás, jak vypadá Pluto? Koho by to nezajímalo! Astronomové jej sice v roce 2006 při zasedání Mezinárodní Astronomické Unie v Praze zbavili statutu planety, ale neznamená to, že pro ně přestalo být zajímavé. Naopak. Bohužel dostat se k Plutu je běh na dlouhou trať. Družice New Horizon byla vypuštěna v roce 2006 a od té doby putuje sluneční soustavou. Pokud jste na Pluto extrémně zvědaví, poznačte si do kalendáře 14. červenec 2015, den kdy se Plutu přiblížíme na pouhých 10 000 kilometrů. New Horizon nicméně u Pluta nezakotví, naopak bude pokračovat až do Kuiperova pásu, kde se nachází ze Země prakticky nepozorovatelné objekty. V roce 2019 by se družice hypoteticky měla přiblížit objektu s velmi romantickým jménem, 1110113Y.
Poslední pohled na raketu vynášející družici New Horizon ze zemské atmosféry na Cape Carneval, Florida. Družici vynesla raketa Atlas V v roce 2006. Zdroj Ben Cooper.
Jak daleko až ve zkoumání sluneční soustavy půjdeme? Plán NASA je ambiciózní, v následujících deseti letech hodlá uskutečnit misi, která zachytí asteroid a přivede jej na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Mělo by se jednat o jakýsi mezikrok k cestě na Mars.
Už to vypadá, že žijeme v době fantastičtější, než nám předkládá leckterý sci-fi film, nemyslíte?
Jana Poledniková
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: