Co uvidíte letos na české obloze? Tady jsou tipy astronomky!
Co se děje na obloze v roce 2015? Bude toho až překvapivě hodně!
V České republice se v roce 2015 dočkáme nejednoho zajímavého úkazu na obloze. Pokud zrovna nevlastníte kalendář s vyznačenými astronomickými úkazy, mohl by se Vám hodit malý přehled toho, co byste neměli zmeškat.
Zatmění Slunce 20. března 2015
Zatmění Slunce je vždycky velká událost, neb je poměrně vzácné. Respektive je vzácné v našich končinách. Pokud byste měli dostatek financí a času, mohli byste slunečních zatmění spatřit za rok několik. Pokud ale kvůli zatmění Slunce cestovat nehodláte, nezbývá Vám než čekat, až zatmění přijde za Vámi. 20. března 2015 se sice nezopakuje podívaná z přelomu tisíciletí, ale slunce uvidíme ukousnuté pořádně. Konkrétně ze 73% a to už stojí za to. Úplné zatmění Slunce bude pozorovatelné z Faerských ostrovů a na Špicberkách.Má to tu vadu, že v březnu tam není zrovna nejlepší počasí a ceny expedic počas zatmění jsou vpravdě astronomické.
Maximální zatmění bude pozorovatelné před jedenáctou hodinou ranní. Až do roku 2021 to bude jediné pozorovatelné sluneční zatmění z našeho území, takže pokud je vám 73% málo, doporučujeme vycestovat, třeba v roce 2016 do Pacifiku, k břehům Indonésie. Nejbližší úplné zatmění Slunce v České republice bude pozorovatelné v roce 2135.
Částečné zatmění Slunce pozorované v Austrálii v roce 2013. Autor Phillip Calais.
Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015
Slunce se nám sice neschová za Měsíc úplně, ale zatmění Měsíce u nás úplné bude. A to v ranních hodinách 28. září. Přivstat si v den státního svátku možná není to, co byste běžně chtěli dělat, ale vidět celý průběh měsíčního zatmění se jen tak nepodaří. Podobná situace se na našem území zopakuje až v roce 2029.
Vlastně se vyplatí ani nespat, polostínová fáze začíná krátce po druhé hodině v noci, ve tři hodiny už se Měsíc začne viditelně nořit do zemského stínu. Fáze maximálního zatmění nastane v 4:47 středoevropského času a až do západu Měsíce v sedm hodin ráno bude Měsíc částečně ‘ukousnutý’.
Fáze zatmění Měsíce. Pořízeno při úplném zatmění Měsíce v říjnu 2014 na Novém Zélandu.Petr Horálek
Meteorické roje 2015
Meteorické roje, čili pohyb Země skrz úlomky komet a asteroidů, se opakují každý rok, ale snad až na Perseidy si málokdo pamatuje kdy je který roj pozorovatelný.
Quadrantidy
Jsou pozorovatelné na samém přelomu roku, letos měly maximum 4. ledna. Patří k poměrně intenzivním rojům, ale nemusíte zoufat, o moc jste letos nepřišli, neboť Měsíc byl zrovna v úplňku a přezařoval padající hvězdy. V lednu 2016 by Měsíc měl být v mnohem příznivější pozici a pokud vám vyjde počasí, je tenhle roj skoro jako novoroční ohňostroj.
Lyridy
Maximum nastane 23. dubna. Ve srovnání s Quadrantidami se jedná o dost nevýrazný roj, lze pozorovat 10 - 20 meteoritů za hodinu. Šance na jasnou oblohu je o něco vyšší než v případě zimních rojů a tak Lyridy možná stojí za jednu noc pod širákem.
Eta Aquaridy
Maximum roje nastane 6. května. Eta Aquaridy jsou částečky proslulé Halleyovy komety. V maximu se jedná o dost intenzivní roj, který se může projevit i šedesáti meteority za hodinu. V náš neprospěch letos hraje snad jen přítomnost Měsíce.
Delta Aquaridy
Název je podobný, ale zbytky komety, skrz které Země bude cestovat nepatří Halleyově kometě, ale kometě 96P/Machholz. Podobně jako Lyridy jsou Delta Aquaridy nepříliš intenzivní roj. Letos jeho maximum připadá na 28. července. Bohužel v daný den bude poměrně intenzivně svítit Měsíc a tak bude spíš náhoda, jestli některou Delta Aquaridu spatříte.
Perseidy
Snad nejznámější z meteorických rojů, známý též jako Slzy Svatého Vavřince. Maximum Perseid letos připadá na 13. srpna. Den poté je shodou okolností nov a tak Perseidy slibudou nebývalou podívanou. V maximu padá až šedesát jasných meteoritů za hodinu. Kombinace teplých nocí, novu a padajících hvězd láká na odlehlá místa romantiky z celého okolí a tak se vyplatí nevyjíždět za město přímo v den maxima, ale den před ním, nebo den poté. Budete mít rozhodně víc klidu. Perseidy jsou už tradičně skoro zaručenou podívanou.
Maximum Perseid pozorované z chorvatského ostrova Hvar v roce 2013. Zřetelně je vidět radiant, místo odkud meteority zdánlivě vylétají. Na snímku můžete napočítat celkem 67 stop meteoritů. Petr Horálek
Orionidy
Halleyova kometa se snažila, a tak nám zanechala víc meteorických rojů. Tenhle má maximum 22. října. Oproti Eta Aquaridám ale není příliš intenzivní. I tak se může poštěstit až 20 meteoritů za hodinu.
Jižní Tauridy
Jeden z meteorickéch rojů který má hodně široké rozpětí maxima. Prakticky od půlky října až do půlky listopadu lze Tauridy pozorovat. Nicméně se nejedná o bůhvíjakou podívanou, za hodinu člověk může spatřit zhruba deset meteoritů. Výjimkou byl rok 2005, kdy roj dosáhnul nebývalé intenzity.
Leonidy
Zimní roj, jehož intenzita je dost variabilní. Obecně se řadí spíše k málo intenzivním rojům, ale vyplatí se sledovat různé předpovědi. Kupříkladu v roce 1990 se jednalo o velkou podívanou. Maximum je pro letošek určeno na 18. listopadu.
Geminidy
Ač se netěší takové popularitě jako Perseidy, Geminidy jsou nejintenzivnější a nejkrásnější meteorický roj z průběhu celého roku. Jeho jedinou nevýhodou je málokdy přející počasí a zima. Letošní maximum je určeno na 14. prosince. Měsíc při tom bude v novu jen tři dny před tím, podmínky tak budou ideální. V maximu se jedná až o 100 jasných meteoritů za hodinu. Maximum Geminid je docela jasně ohraničeno a letos hraje ve prospěch evropských pozorovatelů, protože nastane večer, takže žádné ranní vstávání.
Maximum Perseid pozorované z chorvatského ostrova Hvar v roce 2013. Zřetelně je vidět radiant, místo odkud meteority zdánlivě vylétají. Na snímku můžete napočítat celkem 67 stop meteoritů. Petr Horálek
Jana Poledniková