2. května 2019 08:11

NASA se připravuje na dopad ničivého asteroidu. Už tento týden

Celý první květnový týden se v americké kosmické agentuře NASA nese ve znamení simulace dopadu ničivého asteroidu. Píší se takhle hollywoodské scénáře?

Pozor: Zemi ohrožuje asteroid

Kdyby se ukázalo, že k Zemi míří asteoriid s velkým ničivým potenciálem, jak by se svět zachoval? Co by dělali běžní lidé? Co vlády, instituce a agentury? Jak ochránit co nejvíce lidí, jak předcházet panice a rabování? A dávalo by vůbec smysl snažit se srážku odvrátit?

Právě tyto otázky řeší celý tento týden NASA v rámci Planetary Defence Conference 2019. NASA a další americké vládní federální agentury v jejím rámci provádějí velkou zkoušku, co dělat, kdyby k výše popsanému scénáři, který se asi nikdo nepřeje, došlo.

Fiktivní scénář, který se testuje, vypadá takto: začne oznámením tělesa NEO (Near-Earth Object neboli těleso v blízkosti Země), které má šanci 1 : 100, že zasáhne roku 2027 Zemi. Účastníci budou řešit jak mise obranné, tak mitigační – tedy jak se zachovat po dopadu takového tělesa, aby nevznikla obří krize.

NASA a její krizový scénář

Tato cvičení opravdu pomohla komunitě kolem obrany planety pochopit, co potřebují naši kolegové, kteří se starají o řešení dopadů katastrof,“ popsala NASA v tiskové zprávě. „Toto cvičení nám pomůže všechny metody ještě více zefektivnit a lépe je využívat.

V tomto hypotetickém scénáři NASA a další světové kosmické agentury budou sledovat těleso v kosmu a budou se snažit poznávat jeho vlastnosti především s tím, jak by se dalo zničit nebo odvrátit, ale také by měly poznat, co by udělalo s místem, kam dopadne i jaké by byly globální následky také události. Vědci uvádějí, že zásadní je na této simulaci spolupráce mezi agenturami a výzkumnými institucemi. Akademici by se v jejím rámci měli naučit komunikovat s úředníky, kteří se starají o krizové zásobování, s experty na dopravu i na další sektory, které by byly po dopadu asteroidu klíčové – například s energetiky. Toto cvičení je už sedmé svého druhu, do něhož se NASA zapojila, každé se pokouší připravit na krizový scénář hrozby z vesmíru lépe a lépe. Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom