3. ledna 2020 19:42

V noci na sobotu vrcholí meteorický roj Kvadrantidy. Kdy přesně byste měli sledovat oblohu?

Připravte se na další krásnou noc s vesmírnými radovánkami.

V noci na sobotu vrcholí každoroční meteorický roj Kvadrantidy. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou před rozbřeskem. Lidé by se však měli vypravit daleko od městského osvětlení, sdělil dnes ČTK tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan. Roj bude aktivní do pondělí 6. ledna.

"Pro pozorování meteorů je třeba jasné počasí, co nejmenší světelné znečištění a také co největší obzor – tedy možnost pozorovat celou oblohu," shrnul Suchan. Maximum Kvadrantid, tedy jejich největší počet, nastane v sobotu v 9:20 SEČ. Lidé by podle astronoma Petra Horálka měli začít pozorovat oblohu zhruba hodinu po půlnoci. Před rozbřeskem při dobrém počasí a viditelnosti může zazářit až 80 meteorů za hodinu.

Radiant Kvadrantid, tedy místo odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka. Právě tam bývalo souhvězdí Zední kvadrant, podle kterého roj získal své jméno. Mezinárodní astronomická unie však toto souhvězdí zrušila v roce 1922. Mateřským tělesem Kvadrantid je pravděpodobně fragment neexistující komety. V roce 1490 způsobila meteorický déšť pozorovaný z čínského města Čching-jang, patrně souvisel s jejím zánikem.

Podle astronomů letošní rok přinese dobré podmínky pro pozorování meteorických rojů Lyridy a Geminidy. Nejlepší noc pro pozorování Lyrid nastane z 21. na 22. dubna, kdy bude Měsíc těsně před novem. Nejvýraznějším rojem roku se stanou prosincové Geminidy. Jejich maximum připadá na noc z 13. na 14. prosince, kdy bude Měsíc ve fázi novu. Odborníci očekávají až 150 meteorů za hodinu.

Zdroj: ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom