12. prosince 2024 17:00

Úžasné Geminidy rozzáří oblohu. Meteorický roj se vyplatí sledovat ve specifický čas

Posledním pravidelným meteorickým rojem roku 2024 jsou Geminidy. Mateřským tělesem roje Geminid je planetka (3200) Phaethon, pravděpodobně bývalá a dnes již vyhaslá kometa.

Radiant roje se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, tedy Castora a Polluxe. Obě hvězdy na prosincové obloze vychází už za večerního soumraku a během noci stoupají vysoko nad jižní obzor, kde vrcholí po půlnoci. Nejvíce meteorů lze tedy vždy očekávat mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné, se stoupající výškou radiantu stoupá i frekvence roje.

Přečtěte si také: Ohnivá koule, kterou nešlo přehlédnout. Videa ukazují, jak na obloze shořel asteroid

Maximum nastává v noci ze 13. na 14. prosince, konkrétně ve 2:00 SEČ, v době kulminace Blíženců. Tentokrát ale pozorování silně ruší Měsíc, který bude ve fázi jen den před úplňkem svítit prakticky celou noc, takže meteorů uvidíme méně. „Padající hvězdy“ se tak vyplatí vyhlížet zejména v druhé polovině noci, konkrétně mezi půlnocí a 4. hodinou, kdy souhvězdí Blíženců vrcholí a roj je v maximu. „Přes svit Měsíce bude možné uvidět alespoň jasné meteory, jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu,“ slibuje astronom a fotograf Petr Horálek.

Temná obloha a Zimní šestiúhelník

Geminidy ani úplněk, který nastane 15. prosince, ovšem nejsou posledními úkazy roku 2024, kvůli nimž se vyplatí zvednout zrak k obloze. V pondělí 30. prosince ve 23:27 se Měsíc octne ve fázi novu, takže silvestrovské oslavy budou bezměsíčné. A z toho vyplývá, že za jasného počasí a ideálně mimo velká města budou vhodné podmínky pro pozorování hvězd.

„Soustřeďte se na nejjasnější hvězdy noční oblohy poblíž slabé Mléčné dráhy v okolí majestátního souhvězdí Orionu,“ radí Petr Horálek. V jeho rameni leží načervenalá hvězda Betelgeuze, hvězdný červený obr na sklonku svého života. Betelgeuze obklopují jasné hvězdy Rigel (noha Oriona), Aldebaran v souhvězdí Býka, Capella (souhvězdí Vozky), Pollux v souhvězdí Blíženců, Procyon (souhvězdí Malého psa) a Sirius, který je nejjasnější hvězdou noční oblohy v souhvězdí Velkého psa.

Mohlo by vás také zajímat: OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?

Tyto výrazné hvězdy utvářejí na nebi velký obrazec, odborně asterismus, nazývaný Zimní šestiúhelník. Nejlépe bude tento útvar viditelný okolo půlnoci, a to i z měst. Mimo města pak bude patrné, že jej protíná Mléčná dráha.

Předsilvestrovské novoluní s temnou noční oblohou znovu nastane až v roce 2035 (nov 29. prosince). Přímo silvestrovského novoluní se pak dočkáme až v roce 2043.

Zdroj: ČTK, Astrofyzikální progresy z Opavy

Video, které jste mohli minout: Úplné zatmění Slunce: Očekávanou událost sledovaly miliony lidí, podívejte se na záběry

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom