Fermiho paradox: Slavná teorie řeší, proč nejsme v kontaktu s mimozemšťany
Existuje mimozemský život? A pokud ano, proč s námi nekomunikuje? Nebo s námi komunikuje, ale my si toho nejsme vědomi? Otázky kolem přítomnosti mimozemšťanů ve vesmíru jsou stále obklopeny záhadami...
Jsme ve vesmíru sami? Seriály jako Akta X či bezpočet filmů i dalších uměleckých děl na této otázce postavily neskutečné množství konceptů, jimiž jsme všichni docela zahlceni. Vždyť aniž by člověk oplýval rozsáhlými znalostmi fyziky či astronomie, musí mu být podezřelé, že jsme se ještě nikdy v dějinách průkazně nepotkali s jinou civilizací; přitom šance, že se v nekonečném vesmíru nacházejí i jiné formy života, tu přece je. A nemalá. Takže – kde všichni jsou?
Mimozemšťané nás sledují
Italský fyzik Enrico Fermi si právě tuto otázku kladl v 50. letech. A když se na něco ptá nositel Nobelovy ceny (obzvláště v tomto případě – Fermi získal ocenění za přínosy v oblasti radioaktivity, jež vedly ke vzniku jaderných bomb), měli bychom poslouchat. To také vědecká obec učinila a postupně přišla s řadou teorií, jak to s mimozemšťany v tomto takzvaném Fermiho paradoxu vlastně je.
Sledují nás mimozemšťané Zdroj: istockphoto.com
Jednou z nejšílenějších je takzvaná hypotéza zoo. Stejně jako lidé budují zoologické zahrady a chráněné rezervace, aby mohli zkoumat a sledovat život ostatních živočišných druhů v jejich přirozeném prostředí, mimozemšťané nám nechávají planetu Zemi a sledují náš vývoj zpovzdálí. Tuto teorii formuloval počátkem 70. let astronom John Ball a podle něj na mimozemšťany nenarážíme, protože oni si to nepřejí; jsou dostatečně rozvinutí, aby mohli ovlivňovat a z bezpečí sledovat život na Zemi, ale zároveň do něj nikterak nezasahovat.
Kontakt vyloučen?
Ani další možnosti pro nás nejsou nikterak potěšující. Pakliže by totiž mimozemská civilizace kontakt vytvořit dokázala, pak jeho absence nejspíše svědčí o nezájmu či záměrném vyhýbání ze strany obyvatel jiných civilizací. Anebo jsou tito ještě primitivnější než my a takto daleko se dostat nedokážou; v takovém případě by se nabízelo, že první krok holt bude na nás – a ten na spadnutí zatím příliš není.
Anebo se samozřejmě můžeme přiklonit k další skupině možností, jejichž propagátorem je slavný (a kontroverzní) švýcarský spisovatel Erich von Däniken. Podle něj už lidstvo v kontaktu s jinými civilizacemi bylo, což je patrné díky složitě vysvětlitelným jevům, jež se z dávných dob zachovaly, například propracovaným obrazcům na peruánské planině Nazca či masivním sochám božstev všude po světě. Ostatně na toto téma vysíláme i oblíbenou sérii Vetřelci dávnověku. Ať se však přikláníme k jakémukoli vysvětlení, jednoduchá Fermiho otázka dodnes nebyla s uspokojující jistotou vysvětlena, a tak uvidíme, kam nás další bádání zavede…