28. května 2019 06:00

Chcete mít své jméno na Marsu? NASA nabízí příležitost

Možnost dostat své jméno na Mars se obnovila. NASA nabízí nové jmenné palubní letenky pro veřejnost.

Jména na Marsu

Lidem, kteří loni propásli šanci poslat své jméno na Mars se sondou InSight, nabízí americká vesmírná agentura NASA novou příležitost. Na Twitteru dnes oznámila, že se nyní mohou přihlásit o "palubní letenku" na misi jejího nového robotického roveru Mars 2000, který se na rudou planetu vydá v příštím roce.

"Ačkoli to bude několik let před tím, než první lidé stanou na Marsu, nabízíme vám příležitost poslat své jméno – uložené na čipu na rudou planetu na palubě roveru Mars 2000," informuje na sociální síti Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Nabídka ovšem platí nejen pro pozemšťany, kteří při výpravě sondy InSight ještě zájem neměli či váhali, až příležitost propásli. O účast se svým jménem na další marsovské misi se mohou ucházet i ti, kteří svou "stopu" na sousední planetě díky InSight již zanechali.

Kde se můžete hlásit

Všichni zájemci mají možnost se přihlásit na internetových stránkách NASA do letošního 30. září. Odlet ze Země je plánován na červenec příštího roku a přistání v marsovském kráteru Jezero až v únoru 2021, po sedm měsíců trvajícím letu hlubokým vesmírem.

Rover 2020 bude pátrat po stopách případného života na Marsu, avšak nikoli současného, nýbrž kdysi v minulosti. Jako místo přistání vědci vybrali oblast, jejíž někdejší prostředí mohlo být příznivé pro mikrobiální život. Robotické zařízení bude shromažďovat vzorky půdy a hornin a ukládat je na povrchu Marsu pro jejich potenciální budoucí přepravu na Zemi. V pozemských laboratořích by vzorky měly být analyzovány se zaměřením na případné důkazy minulého života na sousední planetě a také na možná zdravotní rizika pro budoucí výpravy lidí na Mars.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom