14. července 2025 16:20
Adam Vala

Jakou barvu má měsíční svit? Zjistěte, proč ho pokaždé vidíme jinak

Modrý Měsíc, krvavý Měsíc, bledý Měsíc – všechny poetické názvy pro naši přirozenou družici jsou sice krásné, ale ve finále velmi matoucí. Jakou barvu Měsíc skutečně vyzařuje, co ji případně ovlivňuje a proč se někdy mění? Na tohle všechno zná věda odpověď a nutno připustit, že je to (jako téměř vždy) neuvěřitelně fascinující.

V první řadě je nutné vysvětlit, že Měsíc sám o sobě samozřejmě žádné světlo nevyzařuje. Odráží pouze to, které na něj dopadá ze Slunce. O to je ale možná záhadnější, proč se nám ze Země zdá barva čas od času trochu jiná, ale vše má pevný základ ve fyzice a lze to vysvětlit.

Světlo putující atmosférou

„Měsíční horniny tvoří převážně světle šedé anortozity s tmavšími oblastmi tvořenými bazaltem,“ říká vedoucí vědecké komunikace Lunar and Planetary Institute Christine Shupla. Dodává, že šedá hornina pohlcuje energii rovnoměrně napříč celým spektrem a stejně tak ji odráží. Co barvu mění, je ve skutečnosti naše atmosféra a procesy podléhající rozptylu světla v ní. Pokud je Měsíc vysoko na obloze, prochází jeho světlo atmosférou po relativně krátké dráze a ke sledovateli se tak dostává téměř celé spektrum. Když je však nízko nad obzorem, jeho světlo k pozorovateli cestuje skrze atmosféru delší čas, což znamená, že více podléhá rozptylu v molekulách kyslíku a dusíku, čímž se barva mění.

Čtěte také: Vznik Měsíce měla způsobit srážka Země s jiným tělesem. Video vysvětluje ohnivý proces

Viditelné světlo má rozsah mezi 380 nanometry, odpovídající fialové barvě, a 750 nanometry, které pro změnu odpovídají červené. Nejvíce se rozptyluje modré světlo, a proto Měsíc v blízkosti horizontu často působí oranžově až načervenale. Jev se ještě více projevuje během úplného zatmění Měsíce, kdy se nachází ve stínu Země a jediným světlem, které jej osvětluje, je to, které k němu prošlo zemskou atmosférou. Veškeré modré světlo se cestou rozptýlí a na Měsíc tak dopadá už jen červená a oranžová složka.

Další faktory

Není to ale jen zábavné chování světla v naší atmosféře, které ovlivňuje to, jak Měsíc vidíme. Jde samozřejmě také o prach, smog nebo sopečný popel, které zůstávají v atmosféře a mohou upřednostnit rozptyl buďto červeného, nebo naopak modrého světla – Měsíc tak z našeho pohledu opět mění barvy. A pak tu je také refrakce (či lom světla, chcete-li), díky čemuž může dokonce dojít ke krátkým zábleskům zeleného světla. To všechno umí kus skály, která se před dávnou dobou oddělila přímo z masy naší planety a která s námi stále zůstává ve velmi těsném objetí.

Zdroj: Live ScienceLunar and Planetary Institute

Video, které jste mohli minout: Spatřuje krásu tam, kde jiní vidí odpad. Fotograf přetváří rezavá dna sudů v umění

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom