Astronomové zachytili signál, který připomíná vysílání mimozemšťanů! O co jde?
Poprvé v dějinách zachytili astronomové tzv. rychlý rádiový záblesk roku 2007. Od té doby nic – a najednou přišlo dalších sedm! Co to znamená a jaké smysl mohou tyto signály mít?
Nejdříve troška historie, ale opravdu jen krátce: tým astronoma Duncana Lorimera z australské astronomické observatoře Parkes zaznamenal milisekundové signály FRB a tvrdil, že pochází z jiné galaxie.
Našla se řada vědců, kteří této hypotéze oponovali a tvrdili, že jde pouze o omyl ve výpočtech nebo chybu přístrojů. Další skupina oponentů upozorňovala, že původ podivných signálů je neidentifikovatelný. Dodnes nevíme, co je způsobila – trošku s nadsázkou se dá říci, že co astronom, to jiná hypotéza. Mezi nejčastěji zmiňovanými jsou vypařující se černé díry, signály mimozemšťanů a záblesky neutronových hvězd.
Zajímavé je, že v tomto případě hypotézu o mimozemšťanech nevylučují ani jinak velmi zdrženliví astronomové. FRB se totiž vyznačují tím, že je nedoprovází gamma záření – které by se v případě přirozeného původu určitě objevit mělo.
Na Observatoři Parkers pak zachytili dalších šest a roku 2012 byl takřka stejný signál zaznamenán observatoří v Arecibu. Tehdy se definitivně prokázalo, že jde o něco mimozemského původu a nemůže jít o chybu pozemských přístrojů.
Všechny zatím zaznamenané signály byly přístroji zaznamenané několik měsíců až let poté, co na Zemi dopadly. Vědci dokázali v obrovském množství dat tyto kratinké, 5 milisekund trvající, záblesky zaregistrovat až po dlouhém vyhodnocování získaných údajů. Australané ale teď díky vylepšené technice konečně pozorovali FRB „v přímém přenosu“. Okamžitě poté, co si jich všimli, zburcovali kolegy na 12 silných dalekohledech po celém světě: s úkolem najít, co výjimečného se na obloze děje.
Víme, že nic nevíme... A to je dobře!
Výsledek byl překvapivý: nic se nedělo. Mohlo by to znít jako velké zklamání, ale i toto zjištění vlastně astronomům přineslo spoustu informací. Díky tomu už víme, co FRB určitě nezpůsobilo: nebyly to ani blízké supernovy, ani nemohlo jít o záblesky gamma paprsků. Počet podezřelých se tedy stále snižuje – a stále ještě je mezi nimi i aktivita inteligentní vesmírné civilizace.
Poprvé se také podařilo přibližně odhadnout, za jaké vzdálenosti tyto signály pocházejí – tento poslední přišel z dálky 5,5 miliard světelných let. Energie, kterou si to vyžádalo, musela být výjimečná: „Těch pět milisekund mělo tolik energie, kolik vyrobí naše Slunce za celý den,“ vysvětlila členka týmu, astronomka Daniele Malesaniová z Kodaňské univerzity.
Poslední fakt, který z pozorování bezprostředně vyplývá, je to, že příčina záblesků musí být nějak spojena s blízkostí extrémně silných magnetických polí. Teď jsou vědci vyzbrojeni novými údaji a ještě pečlivěji odladěným vybavením – sami to popisují jako „past na FRB“. „Teď jen počkáme, až se nám chytí!“ dodávají astonomové…