14. října 2020 13:30

Americká astronautka bude už podruhé volit prezidenta z vesmíru

Na ISS začíná pracovat nová posádka. Americká astronautka Kate Rubinsová a Rusové Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov mají před sebou šest měsíců na oběžné dráze. Rubinsová navíc bude z paluby ISS elektronicky hlasovat v amerických volbách – totéž se jí přitom stalo i v roce 2016.

Raketa Sojuz 2.1a s vesmírnou lodí Sojuz MS-17 a tříčlennou posádkou odstartovala podle plánu dnes ráno v 7:45 SELČ z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Podívejte se na start:

Sojuz se k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) připojil po pouhých třech hodinách letu v 10:48 SELČ. Jde o nejkratší let ke kosmické stanici v historii pilotovaných letů. K přiblížení obou lodí stačily pouhé dva oblety Země.

Na dokovací manévr se podívejte tady:

Expedice 64

Společná rusko-americká mise má název Expedice 64 a její členové budou na ISS pracovat po dobu šesti měsíců. Až se vrátí dolů na Zemi, bude zřejmě k dispozici vakcína proti nemoci COVID-19 a Spojené státy budou mít (staro)nového prezidenta.

Ostatně hlasování v amerických prezidentských volbách je tématem i pro posádku ISS. Blonďatá astronautka Kathleen (Kate) Rubinsová volila z oběžné dráhy shodou okolností i při předchozích volbách v roce 2016, kdy se do Bílého domu dostal Donald Trump.

Hlasování probíhá pomocí zabezpečené komunikace mezi ISS a řídícím střediskem v Houstonu. Většina astronautů žije v Houstonu a volí tedy za stát Texas.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom