8. prosince 2020 16:00

Létal ve vesmíru, teď je z něj senátor. Astronaut Mark Kelly se dostal do amerického Kongresu

Mark Kelly, který se před zahájením kariéry v politice vypravil čtyřikrát do vesmíru, získal křeslo v Senátu USA. Stal se tak teprve čtvrtým astronautem NASA, kterého lidé do Kongresu zvolili.

Pilotoval mise raketoplánů STS-108, STS-121 a velel výpravám STS-124 či STS-134. V roce 2020 se však Mark Kelly rozhodl kandidovat do amerického Senátu, a to ve státu Arizona. Člen Demokratické strany se utkal s úřadující republikánkou Marthou McSallyovou, která zase v minulosti sloužila u amerického letectva.

Souboj dvou bývalých pilotů nakonec dopadl těsně. Mark Kelly, který strávil ve vesmíru více než 54 dnů, obdržel 51,17 procenta hlasů, a 2. prosince tak mohl složit senátorskou přísahu.

Kongresman z Apollo 13

Prvním americkým astronautem, který vyměnil křeslo raketoplánu za místo v Kongresu, byl John Glenn. Ten byl teprve třetím Američanem, který se vydal do vesmíru, a jako první se dostal na oběžnou dráhu Země. Nejstarší muž, který kdy ve vesmíru byl, vykonával funkci senátora za Ohio v letech 1975 až 1999.

To pilot lunárního modulu Apollo 17 Harrison Schmitt, který se v roce 1972 mohl procházet po Měsíci, se stal senátorem za Nové Mexiko v lednu 1977 a úřad vykonával 6 let.

Astronaut John Swigert se zapsal do historie zejména díky účasti na misi Apollo 13 v roce 1970. Už 12 let po známé výpravě, která byla později zfilmována, ho voliči svými hlasy poslali do Kongresu za Republikánskou stranu. Dřív než se však mohl chopit funkce, zemřel na rakovinu.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom