11. listopadu 2019 10:19

AKTUALITA: Přechod Merkuru před Sluncem

Dnes můžete sledovat přechod Merkuru přes sluneční kotouč. Ale pozor! Hrozí akutní poškození zraku.

Přechod Merkuru před Sluncem

Dnes odpoledne bude k vidění z území Česka přechod Merkuru před Sluncem. K úkazu dochází maximálně čtrnáctkrát za století. Lidé ho mohou sledovat jen se speciálními pomůckami, jinak hrozí poškození zraku. Pozorování pro veřejnost pořádá řada hvězdáren. Přechod planety bude znovu vidění až v listopadu 2032, uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan.

Lidé v Česku spatří jen první polovinu přechodu, který začne ve 13.35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj podle Suchana potrvá minutu a 40 sekund. Posléze se planeta v podobě černého puntíku bude zvolna sunout před levou polovinou Slunce mírně dolů, zatímco Slunce bude klesat na obzoru. Maximální fáze tranzitu nastane 20 minut po 16.00, z Česka už ho však lidé prakticky nespatří. Celý přechod o délce pěti hodin a 28 minut bude viditelný především z Jižní Ameriky.

Mějte filtr

Pro vzácnou podívanou se lidé musí vybavit dalekohledem s bezpečným filtrem. "Alternativně si Slunce s Merkurem můžeme promítnout pomocí čočkového dalekohledu na bílou plochu a sledovat, jak se pomalu pohybující planeta postupně v průběhu několika hodin posouvá od jednoho okraje slunečního kotouče k druhému," doplnil Suchan. Nejbezpečnější je však podle něj navštívit hvězdárny, které disponují kvalitní technikou.

Veřejná pozorování s výkladem odborníků dnes pořádají hvězdárny po celé republice. Ty pražské budou mít otevřeno od 13.00 minimálně do 16.00. Ve Štefánikově hvězdárně připravili i výstavu, která doplní pozorování Merkuru v hlavní kopuli. V případě špatného počasí jsou v plánu komentovaná sledování online přenosů ze světových observatoří.

K přechodu Merkuru před Sluncem dochází tehdy, když se Země, Merkur a Slunce seřadí do jedné přímky. Naposledy byl úkaz pozorovatelný v květnu 2016, znovu se tak stane 13. listopadu 2032.

Viditelnost úkazu nad vybranými městy v Česku

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom