Před 30 lety se začal prodávat první Mac. Proč rozdrtil konkurenci?
Letos už to jsou tři desítky let, kdy se začal prodávat první typ počítače Macintosh.
Od firmy Apple to byl první počítač v podobě vše v jednom, lidé si tedy mohli koupit nejen sám počítač, ale s ním také dostali vestavěný displej, klávesnici a myš, plus bylo k dispozici další příslušenství. Navíc šlo o stroj, který nebyl určen jen pro počítačové specialisty a nadšence, měl totiž graficky pojaté uživatelské prostředí.
Dnes mobily, ale dřív srdce
Steve Jobs prvního „meka“ s označením Macintosh 128K představil na veřejné prezentaci pro několik tisíc lidí 24. ledna 1984. Srdcem prvního „meku“ byl procesor Motorola 68000 a počítač dostal do vínku monochromatický displej s rozlišením 512 x 342 pixelů. Ve své době se tento „mek“ stal hitem a předznamenal boom společnosti Apple, a to přesto, že ji v prodejích osobních počítačů trumfla firma IBM. I tak se ale Apple držel na druhém místě v prodejích počítačů až do roku 1994.
Dalo by se říci, že duchovním otcem Macintoshe byl Jef Raskin, měl to být levný počítač pro průměrného uživatele, který nepotřeboval k jeho ovládání znalost programovacích jazyků či speciálních příkazů. Raskin chtěl počítač pojmenovat po své oblíbené odrůdě jablka zvané McIntosh, jenže tento obchodní název už tehdy používala americká společnost vyrábějící elektronická audiozařízení. Jobs chtěl předejít jakýmkoliv právním tahanicím, a tak Apple pojmenoval počítač fonetickou podobou onoho slova, z čehož vniklo Macintosh. Raskin však Apple opustil pro neshody s Jobsem už v roce 1981, první „mek“ byl tedy spíše výsledkem Jobsových představ než Raskinových.
Zajímavou a pro pozdější Jobsovy marketingové postupy typickou skutečností bylo, že si Apple nechal pro uvedení Macintoshe 128K na trh za 1,5 milionu dolarů vyrobit od známého režiséra Ridleyho Scotta reklamní šot přímo na míru. Tehdy se psal rok 1984 a onen šot odkazoval na známý Orwellův román „1984“. Měla to být jakási alegorie vzpoury jménem Macintosh proti „konformitě“ tehdejšího dominantního producenta počítačové techniky – firmy IBM.
Jak jablko prorazilo okno
Opravdu průlomovým se stal operační systém Mac OS obsažený v prvním „meku“, který sázel na grafické uživatelské rozhraní. Člověk tak počítač ovládal pomocí ikon a kliků nikoliv pomocí textových příkazů. Tento koncept se stal standardem v podstatě až dodnes. Navíc „mek“ měl předinstalované i některé aplikace a další se daly přikoupit. Známé byly především textové a grafické aplikace MacWrite a MacPaint. Ovšem začali se objevovat další nezávislí vývojáři softwaru pro Macintoshe, takže původně dosti chudá nabídka aplikací se začala utěšeně rozrůstat.
U Macintoshe 128K jako úložiště dat sloužila 3,5” disketa o kapacitě 400 kB, uživatel si však mohl k počítači připojit i externí pevný disk nebo další disketové mechaniky. Ke koupi byl i modem a tiskárna. Zajímavostí je, že původní klávesnice neměla směrové šipky ani funkční klávesy, ty se objevily až později. Už tehdy měla myš „meku“ pouze jedno tlačítko. V době uvedení stál Macintosh 128K zhruba 2500 dolarů, což v přepočtu odpovídá dnešnímu Mac Pro. Ovšem osobní počítače konkurence tehdy stály kolem 10 tisíce dolarů.
Půjčte si počítač!
Apple také spustil masivní reklamní kampaň, v jejímž rámci dokonce nabízel 24hodinové zapůjčení „meku“ domů pro potenciální kupce disponující kreditní kartou. Zájem byl tak velký, že dealeři později odmítali počítače půjčovat, protože se často vracely poškozené, a tak se stávaly neprodejnými. Investice do reklamy a promoakcí však měly za následek, že se cena „meku“ vyšplhala z původních asi 2 tisíc na už zmiňovaných 2500 dolarů. Nicméně jen za zhruba první tři měsíce prodeje se podařilo udat na 70 tisíc „meků“. V září onoho roku přišel na trh nástupce pojmenovaný Macintosh 512K. Je málo známou skutečností, že první „mek“ dostal své označení až zpětně právě kvůli svému nástupci, aby se od něj odlišil. Původně se totiž jmenoval docela prostě – Apple Macintosh. Familiárně se pak prvnímu z nich začalo říkat thin Mac a druhému fat Mac.
Dnes byste první „mek“ v dobrém a kompletním stavu mohli koupit tak za 3 až 5 tisíc dolarů. Ovšem to je pakatel proti úplně prvnímu počítači Apple typ 1, který v roce 1976 sestavil spoluzakladatel firmy Steve Wozniak. Ten se totiž před časem vydražil za 387 750 dolarů.
DP