Nový superčip může úplně změnit svět. Jak?
Japonští vědci vyvinuli supertenký elektrický obvod, který váží méně než peříčko.
Ohebný elektrický obvod o tloušťce jedné pětiny potravinové fólie vážící méně než ptačí pírko vyvinul tým japonských vědců Tokijské univerzity. Ti doufají, že jejich výtvor pomůže například zlepšit pohyb umělých končetin tím, že bude přijímat signály z mozku.
Tým vědců uvádí, že jejich zařízení vtištěné na ultratenký film je unikátní v tom, že funguje, i když se zmačká do kuličky nebo se natáhne. Podle nich by obvod mohl posloužit k monitorování všech druhů údajů, jako je tělesná teplota či krevní tlak, stejně jako elektronických pulzů ze svalů nebo srdce.
Osobám, které mohou pohybovat jen jazykem, by se mohla tenká vrstva obvodu umístit na patro, kde by posloužila jako "dotyková plocha" pro ovládání nějakého komunikačního zařízení. "Dá se připevnit na všechny druhy povrchů a neomezuje pohyb nositele," řekl o výzkumu zveřejněném v časopise Nature profesor Takao Someja.
Supertenké senzory by podle výzkumu mohly zlepšit život lidí používajících umělé končetiny. Při obtočení kolem paží nebo dalších částí těl by snímaly nervové signály, které mozek nositele vysílá při pokusech o pohyb, a předat tyto impulzy protetickým končetinám.
Senzory na těle i v těle
Jejich ohebnost znamená, že lidé budou moct mít na těle víc senzorů, které budou schopné snímat biosignály na mnohem vyšším počtu míst, což by umožnilo hladší, lepší pohyb umělých končetin, dodali vědci. Obvod by ale mohl posloužit i jako senzor atletům dohlížející na tělesnou teplotu a srdeční tep během náročných tréninků.
Obvod má tloušťku jen dva mikrometry, zatímco běžně používaná kuchyňská fólie má obvykle tloušťku deset mikrometrů. Zařízení váží jen tři gramy na metr čtvereční, uvedl Someja. Produkt je tak tenký a lehký, že když se pustí ve vzduchu, snáší se k zemi pomaleji než ptačí pírko.
Vědci nicméně ještě musí provést další výzkumy, než bude možné začít jejich produkt zavádět do praxe. Zatím například nejsou vůbec známy dopady materiálu na pokožku, na níž by při kontaktu mohl vyvolávat vyrážky. Odborníci budou také muset promyslet, jak vyvinou dostatečně malý energetický zdroj, který by obvod mohl pohánět.
ČTK