Lék na rakovinu můžete klidně objevit i vy. Jak na to?
Naše doba je vlastně úžasná. I když vlastně nic neumíte, můžete se stát slavným objevitelem nebo vědcem...
Jestli jste členy nějaké sociální sítě – Facebook, Google+, Twitter, Instagram a podobně – nemohli jste tomu uniknout. Vaši přátelé, kteří ještě nedávno neměli pod nosem ani chloupek, začali zarůstat; ti, které zdobil mužný knír, zase počátkem listopadu tuto ozdobu shodili a pravidelně nás zásobovali fotografiemi na téma “jak to roste”.
Ano, slavný Movember, akce, která upozorňuje na důležitost preventivních kontrol rakoviny prostaty. Ale nemůže “běžný člověk” udělat proti té zrádné nemoci něco víc? Může laická veřejnost přispět k boji proti rakovině víc, než jen charitou a osvětou?
Světe, div se – může! Každý člověk, který má k dispozici počítač a internet, může přispět malou kapkou k řešení velkého problému.Skutečně se můžete zapojit do vývoje léku na rakovinu a stát se člověkem, který aktivně přispěje k tomu, aby se v téhle oblasti zase o něco pokročilo. Dokonce to můžete být vy, kdo přiloží poslední dílek skládanky a bude to váš počítač, na němž dojde k objevu tak toužebně očekávaného léku. Je to přitom docela jednoduché a není potřeba mít žádné odborné znalosti – stačí se zapojit se svým počítačem do sítě distribuovaných výpočtů.
Jak to vlastně funguje?
Když děláte něco na počítači, váš počítač se většinu času nudí. Když brouzdáte po stránkách, píšete text, vyplňujete tabulku, díváte se na film, posloucháte muziku, při tom všem počítač jede jen na několik procent, maximálně několik desítek procent svého výkonu. Tento nevyužitý výkon se přitom dá využít. Nainstalujete si na svůj počítač malý program, který bude právě v těch nevyužitých chvílích pracovat na výpočtech. Stáhne si práci z internetu, na pozadí bude počítat, aniž by vás rušil, aniž by zpomaloval vaši hlavní činnost, no a až to bude mít spočítané, odešle výsledky na server a stáhne si další práci.
Co že je to za práci?
Představte si biologickou laboratoř, ve které se vyvíjejí léky, zkoumají geny a pátrá se po možnostech, jak zpomalit či zastavit některé nemoce. Pracovníci musejí udělat spousty pokusů, z nichž některé jsou zbytečné a jejich zbytečnost lze odvodit teoreticky. Tedy je možné předem teoreticky spočítat, které pokusy ani nemá cenu prakticky dělat a zdržovat se s nimi, protože by šlo o slepou uličku. Nebo pracovníci laboratoře provedou pokus, získají výsledky, ale ty výsledky je potřeba podrobit náročným výpočtům, které na běžném počítači budou trvat měsíce či roky.
A to je právě příležitost pro distribuované výpočty. Všechny ty výpočty se rozdělí na malé části, rozešlou se tisícům lidí, na jejich počítačích se vždy ta dílčí číst práce spočítá a pak se vše vrátí zpět. Laboratoř tak získá třeba za pouhých pár týdnů výsledky, na kterých by pracovala několik let! Je to neskutečné urychlení její činnosti a tudíž výrazné zkrácení doby, za kterou bude vyvinut lék třeba na rakovinu, AIDS či jiné vážné nemoci.
Protiteroristický zázrak
Uveďme si skutečný příklad, kdy distribuované výpočty pomohly. Pamatujete si na aféru s antraxem? Bílý prášek, který teroristé posílali poštou na různé úřady, politikům a dalším vlivným a důležitým osobnostem. Prášek, který způsoboval vážné onemocnění a smrt. Neexistoval účinný lék. Laboratoře celého světa proto začaly pracovat na hledání léku proti antraxu.
Odhadovaná doba vývoje byla tři roky. Jedna z laboratoří ale přišla s návrhem, že by právě síť propojených počítačů dobrovolníků mohla pomoci s hledáním léku. Vznikl projekt na hledání léku proti antraxu, domácí počítače počítaly jak o život, laboratoře dostávaly potřebné výsledky, díky tomu pracovaly mnohem rychleji a efektivněji a po půl roce si lidstvo mohlo pogratulovat: Máme lék na antrax! Šest měsíců místo tří let!
Nejsou žádné pochyby, že projekt zachránil mnoho životů. Sebral teroristům vítr z plachet. Uklidnil pracovníky pošt, kteří byli nebezpečnými zásilkami také ohroženi. A především ukázal, že domácí počítače, zapojené do jedné velké virtuální sítě, dokážou dělat zázraky.
Nejde jen o rakovinu
V distribuovaných výpočtech nejde jen o hledání léku na rakovinu. Hledají se i účinnější prostředky na léčbu malárie, AIDS, Alzheimera, svalové dystrofie. Prozkoumávají se lidské i zvířecí geny. Je možné se také zapojit do nemedicínských projektů. Řeší se v nich například genetické modifikace potravin pro oblasti trpící hladomorem. Takové modifikace, které by umožnily slušný výnos, vysokou nutriční hodnotu a usnadnily pěstování v složitých přírodních podmínkách. Milovníci vesmíru zase mohou přispět k analyzování vesmírného šumu a hledání potenciálního signálu od mimozemských civilizací. Matematici pak pomáhají řešit obtížné úkoly na šachovnici, hledat největší prvočíslo a tak dále.
Projektů jsou desítky, je možné je libovolně kombinovat a dobrovolníci tak mohou na svých počítačích klidně nechat počítat více projektů souběžně – což je velmi užitečné, protože v některých projektech občas dojde práce a několik dní není co počítat, a tak program přepne projekt a o to více se věnuje jinému tématu.
Kromě pocitu, že váš počítač pomáhá lidstvu v řešení mnoha palčivých problémů, můžete při distribuovaných výpočtech zažít i radost ze hry. Za každou odvedenou práci dostáváte body a umisťujete se v tabulkách jednotlivců, ale třeba i národních týmů – ten český patří mezi osm nejlepších na světě. Nechcete se stát jeho součástí a vědět, že ve chvíli, kdy se váš počítač nudí, dáváte naději milionům nemocných na celém světě?
Nejzajímavější projekty, do nichž se můžete zapojit:
http://boinc.berkeley.edu/ – zde je ke stažení program BOINC, který stahuje práci, provádí výpočty a odesílá výsledky na server
http://czechnationalteam.cz/ – český národní tým – nezisková organizace, která se věnuje distribuovaným výpočtům a nabízí rady a podporu všem, kdo se chtějí do projektu zapojit
http://www.worldcommunitygrid.org/ – společnost, která stojí za většinou medicínských projektů
Miroslav SCALEX Hlavička