12. července 2025 07:05
Adam Vala

Brzy může vyhynout až 500 druhů ptáků. Důrazné varování vysvětluje, co je zabíjí

Nad ptačí říší se stahují mračna. Nová rozsáhlá studie analyzující téměř deset tisíc ptačích druhů totiž přináší alarmující závěry. Pokud se nic zásadního nezmění, můžeme v nadcházejících sto letech nenávratně přijít až o 500 druhů ptáků. A co hůř, i kdyby se podařilo zastavit největší hrozby způsobované člověkem, polovině z nich to k přežití stejně stačit nebude.

„Mnoho ptáků je dnes už natolik ohrožených, že samotné omezení vlivu člověka je nezachrání,“ uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka studie Kerry Stewart z University of Reading. „Ohrožené druhy potřebují cílené záchranné programy, jako je řízené rozmnožování nebo obnova přirozeného prostředí,“ dodala Stewart ve studii publikované prestižním časopisem Nature Ecology and Evolution.

Data, která nebudete chtít přijmout

Opírá se o data Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přináší model pravděpodobného vývoje na příštích sto let. Výzkumníci zkoumali šest klíčových hrozeb včetně zásahů do přirozeného prostředí ptactva, změny klimatu nebo nelegálního lovu. Výsledek? Při zachování současného tempa vyhyne až 5,2 procenta z 9873 sledovaných druhů ptáků, což je více než trojnásobek všech druhů, které vyhynuly od roku 1500.

Podle studie je největším problémem již zmiňovaná ztráta nebo jen degradace přirozeného prostředí. Pokud se tento trend nezastaví, ptačí rozmanitost – tak, jak ji známe – v podstatě pomine. A to nejen skrze snižující se počty druhů, ale také kvůli absenci biologické a ekologické roviny, kterou ptáci zajišťují. I těmi se studie zabývá a přináší doporučení, jak se k ochraně života ptáků v blízké budoucnosti postavit.

Kdo potřebuje zachránit

Nejvíce ohrožené totiž nejsou nutně jen druhy s nejnižším počtem jedinců, ale především ty s výjimečnými vlastnostmi. Právě takoví ptáci totiž tvoří tzv. funkční diverzitu, tedy soubor unikátních biologických rysů, které stojí za rovnováhou a stabilitou ekosystémů. „Upřednostnění ochrany pouhé stovky z nejunikátnějších druhů by mohlo pomoci zachránit až 70 procent funkční pestrosti celé ptačí říše,“ přináší studie návod na to, jak v dílčích ekosystémech zachovat opylování, rozptyl semen, regulaci škůdců nebo obecné formování potravního řetězce.

Čtěte také: Nejděsivější ptačí křik, co nedostanete z hlavy: Kivi zní jako dinosaurus, zvonovec by skoro překřičel stíhačku

V jádru pak studie apeluje na to, že úbytek ptačích druhů může mít dalekosáhlé následky na fungování celé planety, a proto je nutné systematicky zavádět taková opatření, která budou konkrétně pomáhat k přežití vybraným druhům. Co víc, podle Kerry Stewart je nutné jednat okamžitě a vybízí nejen k mírnění škod, ale i k velkým investicím do skutečného řešení problému.

Zdroj: Eurekalert, IUCNNature Ecology and Evolution

Video, které jste mohli minout: Populární los Lojsa putuje Zlínskem. Podívejte se, jak si to štrádoval rušnou křižovatkou

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom