Epidemie krátkozrakosti je tu: místně jí trpí až 90 procent mladých! Proč?
Zdá se vám, že kolem sebe potkáváte stále více lidí s brýlemi? Pak máte dobré pozorovací schopnosti!
Krátkozrakost začíná nabývat epidemických rozměrů. Ve Spojených státech musí nosit brýle asi 40 procent populace, v Číně dokonce krátkozrakostí trpí 90 procent všech mladých lidí. Co se stalo?
Zatím to není úplně zásadní problém, krátkozrakost se dá snadno napravit brýlemi nebo chirurgickým zákrokem. Ale obrovský počet případů stejně nedává lékařům spát – už jen kvůli stále stoupajícím nákladům na léčbu. Navíc má krátkozrakost vliv na mnoho opravdu vážných zdravotních problémů…
Vědci teď odhalili příčinu tohoto stavu. Informují o tom ve zprávě v odborném vědeckém časopise Nature. Je to snadné, v podstatě se to dá shrnout slovy, že naše babičky měly pravdu. Stoupající počet krátkozrakých je způsobem tím, že mladí lidé tráví čím dál více času v uzavřených prostorách.
Tušili jsme, nevěděli jsme...
Ano, samozřejmě se to „tak nějak tušilo“ už celá staletí – knihomolové prostě měli špatný zrak vždycky. Teprve nejnovější studie však daly výsledky pozorování do kontextu a také vyloučily řadu jiných vlivů. Byl například prokázán dědičný vliv, ale zřejmě není zdaleka tak silný jako vliv okolí.
Ukazuje se totiž, že za všechno může škola – respektive vzdělávání. Korelace je v tomto případě až příliš nápadná, aby to byla pouhá náhoda. Čím větší míra vzdělání, tím více se mladí lidé potýkají s krátkozrakostí. Rekordmanem je čínská Šanghaj – kde už počet mladých s brýlemi nebo čočkami 90 procent přesáhl: není náhodou, že právě zde děti na základních školách stráví 14 hodin týdně nad domácími úkoly…
Neučte se!
Tato práce není jediná, která by to tvrdila; například už vloni němečtí vědci upozornili, že délka školního vzdělání je přímo úměrná nekvalitě očí.
Bohužel zatím nikdo z vědců nepřišel s jednoduchým receptem na to, jak krátkozrakosti předcházet. Asi nejzajímavější je doposud jedna australská práce, která tvrdí, že pokud budou děti trávit alespoň tři hodiny denně v extrémně přesvětleném prostředí, nebude se jim zrak kazit…
Text: RD