Potvrzeno: marihuana poráží rakovinu!

Rakovina v boji s marihuanou – toto spojení se skloňuje často, ale zatím neproráží byrokratickou bariéru.

Marihuana v boji s rakovinou pomáhá, jen to někteří nechtějí slyšet

O tom, že marihuana pomáhá s léčbou rakoviny, se už dlouho mluví – ale chyběla nějaká tvrdá data podložená seriózní studií. No a teď je konečně máme…

Tým profesora Burkharda Hinze se léčebným účinkům marihuany věnuje už řadu let a patří v tom mezi nejzkušenější na světě. Už roku 2008 zveřejnil práci, kde prokázal, že látky obsažené v marihuaně zpomalují šíření rakovinového bujení do okolí – čímž zpomalují růst metastáz.

Nová práce zveřejněná v odborném časopise Biomechanical Pharmacology jde ještě dál. Shrnuje veškeré poznání v tomto oboru a současně přináší mnoho nového. Popisuje se v ní, jak dvě látky obsažené v marihuaně dokážou ničit rakovinové buňky.

Jde o známý tetrahydrocannabiol neboliTHC a o cannabidiol: obě látky stimulují vznik proteinu ICAM-1. Tento protein funguje na povrchu buňky napadané rakovinou: napojí se tam na obranný systém buňky a rakovinové bujení tak ničí. Díky tomu se nedokáže rakovina z postižené oblasti rozšířit.

Tato informace je pochopitelně extrémně pozitivní – všechny teď především zajímá, jestli je možné aplikovat tento proces do léčiv. Profesor Hinz však odmítá spěchat: „Jsme ještě daleko od toho, abychom naše objevy přenesli do klinické praxe. Zatím ale naše práce přinesla důkazy, že marihuana má opravdu potenciální léčebné účinky...“

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom