6. července 2019 06:00

Pepek námořník měl pravdu! Špenát obsahuje bizarní množství látky, po které extrémně rostou svaly

Vědci objevili, že ve špenátu se nachází zásadní množství steroidu jménem ecdysteron – tato látka se používá už od osmdesátých let jako přípravek pro růst svalstva

Pepek a železo

Příběh s Pepkem námořníkem a magickou silou špenátu je dobře známý, jedná se o jeden z nejslavnějších hoaxů v dějinách vědy. Když na začátku dvacátého století vědci studovali objem železa ve špenátu, někdo se omylem upsal o desetinnou čárku – a protože se tehdy ještě výzkumy neověřovaly tak jako dnes, začal se šířit mýtus o tom, že špenát je zázračná potravina, která obsahuje spousty železa, a rostou po něm svaly.

Když hoax není hoax

Chytily se toho tehdy firmy, které špenát dodávaly a vznikla postava „reklamního agenta“ Pepka námořníka, kterého dávka špenátu měnila v nezničitelného osvaleného supermana. Tento mýtus se v Americe udržel až do šedesátých let, u nás na východě se díky železné oponě špenát doporučoval na železo ještě déle – teprve potom se ukázalo, že vám po špenátu svaly opravdu nenarostou.

Až na to, že to není pravda. Nový výzkum totiž odhalil, že ve špenátu totiž opravdu je svaly produkující látka, která je v tom dokonce mnohokrát účinnější než obyčejné železo. Jedná se přirozený steroid jménem ecdysteron. Od osmdesátých let dvacátého století tuto látku využívají profesionální kulturisté v doplňcích, aby se jim lépe tvořila svalová hmota.

Nový výzkum vyšel v odborném časopise Archives of Toxicology. Vědci v něm studovali, jaký je dopad ecdysteronu na člověka. 46 mladých mužů v něm vědci rozdělili na tři skupiny – jedna užívala tento hormon, druhá placebo a třetí nic. Všichni museli po dobu 10 týdnů trénovat silový trénink, pak vědci výsledky vyhodnotili. Byly dost jednoznačné: ti, kteří užívali hormon, měli jednoznačně největší nárůst svalové hmoty.

Dvě kila svalů za dva měsíce

„Naše hypotéza říkala, že uvidíme zvýšení, ale nečekali jsme, že to bude tak obrovské,“ uvedla Maria Parrová, která na Berlínské univerzitě tento výzkum vedla. Skupina, která užívala maximální množství hormonu, měla nárůst svalové hmoty během 10 týdnů mezi 1,5-2 kilogramy. Výzkumníci se samozřejmě ujistili, že sportovci neužívají žádné další látky, které by mohly sportovcům svalovou hmotu zvětšit.

Výsledek je tak silný, že experti rovnou zaslali doporučení antidopingové organizaci WADA, aby hormon zařadila na seznam nepovolených látek. Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom