20. prosince 2019 06:00

Mikroby odolné vůči lékům zabíjejí v USA ročně asi 35 000 lidí. Ale ohrožují i nás

Rezistence proti antibiotikům a dalším lékům začíná být skutečně problém. Nejsnadněji se nakazíte v nemocnici.

Smrtící statistika

Lékaři dlouhodobě varují před nekázní pacientů, kteří jakmile mají „pocit“, že jsou zdraví, a nedoužívají předepsané léky. Bakterie oslabené léčbou přežijí a následně si vytvoří rezistenci proti lékům. Zároveň dochází k obrovskému, často laickému nadužívání léků. Takhle velmi zjednodušeně se dá shrnout současná situace, která vyústil v to, že počet ročních úmrtí v USA na infekce způsobené rezistentními organismy dosáhl počtu 44 000.

"Dnešní moderní medicína může být zítra velmi dobře pryč, pokud nezpomalíme vývoj rezistence na antibiotika," řekl Robert Redfield, ředitel amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě, během zpravodajského setkání.

Resistentní plíseň

V dopise publikovaném v Infection Control & Hospital Epidemiology v roce 2019 vědci z Washington University School of Medicine v St. Louis odhadují, že v roce 2010 více než 150 000 lidí ve Spojených státech zemřelo na mikroby rezistentní na drogy,“ píše se odborném magazínu Science News.

Kvasinka druhu Candida auris ohrožuje zejména dlouhodobě hospitalizované pacienty s invazivními vstupy (jako jsou například centrální žilní katetry) či s předchozí antibiotickou či antimykotickou léčbou. Problémem je, že tato celosvětově rozšířená kvasinka se stala odolnou proti celé řadě léků a napadá lidi bez rozdílu věku. Lidově řečeno od kolébky po hrob, přičemž právě to druhé může být finální destinace a výsledek jejího působení. Lékaři ji pro její multirezistenci považují za celosvětovou hrozbu. Pacient k ní může snadno přijít dotekem, je obtížně identifikovatelná a snadno zaměnitelná s jinými, méně nebezpečnými druhy kvasinek. Je považována za celosvětovou hrozbu.

Další rezistentní organismy, bakterie i houby

Kromě houby druhu Candida auris lidské zdraví ohrožují například baterie rodu Acinetobacter. Druh Acinetobacter baumannii je multirezistentní gramnegativní kmen bakterie, vyskytující se zcela běžně v přírodě ve vodě, půdě, či v zdravotnických zařízeních. Pro zdravého člověka nepředstavuje zdravotní nebezpečí, u oslabených, či starých jedinců může avšak vyvolati zápal plic, sepsi a záněty. Navíc se snadno a šíří ve zdravotnických zařízeních kde se nachází velké množství oslabených lidí. Dokáže způsobit a způsobuje zápal plic či infekci a močových cest.

Dále se hovoří o rezistentních bakteriích Clostridioides difficile a Neisseria gonorrhoeae, která způsobuje pohlavně přenosnou kapavku, což pro nakažené rozhodně není dobrá zpráva, neboť u žen může nevyléčená kapavka znamenat neplodnost Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom