24. srpna 2017 13:32

Američtí neonacisté si stále častěji dělají rodokmeny čistoty. A pak trpí

Američtí rasisté mají problém.

Že ve Spojených státech roste obliba extrémních forem rasistických hnutí, asi není třeba nějak extra zdůrazňovat, všiml si toho každý, kdo se alespoň trošku zajímá o svět. Naposledy se to ukázalo například při jejich srážkách se stoupenci levice, které v Charlotesville skončily smrtí jedné ženy.

Vědci ale upozorňují na další fenomén, který s tím úzce souvisí. Dva kalifornští sociologové sledovali internetová diskusní fóra, na nichž spolu příznivci teorie o nadřazenosti bílé rasy komunikují. Zaregistrovali tam v posledních několika letech zvýšený zájem o téma genetických testů. Jejich ceny díky jejich rozšířenosti natolik klesly, že si je může dovolit téměř každý. Rasisté se pomocí nich pokoušejí dokázat, jak čistého jsou původu. Jenže genetika se nedá ošálit tak snadno jako naivní demonstranti – podle obou vědců, kteří se tomuto výzkumu věnovali, jsou rasisté až nečekaně často zklamáni.

Aaron Panofsky a Joan Donovan z University of California Los Angeles zveřejnili výsledky své práce na setkání Americké asociace sociologů, které se konalo v Montrealu v polovině srpna. Analyzovali po několik let diskuze na webu Stormfront, který založil bývalý „velký čaroděj Kukluxklanu“ a dodnes je to virtuální místo, kde se setkává asi 600 příznivců té nejextrémnější americké rasistické scény. Vědci pak zveřejnili výsledky v odborném časopise Cultural Anthropolgy.

Testy, které neklamou, ale zklamávají

Podle výsledků jejich sociologického průzkumu bylo mnoho účastníků debaty naprosto nadšených. Jeden z rasistů například po zveřejnění výsledků napsal: „Jen jsem byl překvapený, že tam nebylo víc Německa. Evidentně Y DNA říká, že je nordická a vztahuje se ke kmenu Kimbrů, který žil v Dánsku.“ Jenže u mnoha jiných byly reakce mnohem nakvašenější, zejména, když se ukázalo, že v krvi „těch nejlepších zástupců bílé rasy“ (jak se rádi sami nazývají) je značné množství genetických stop pocházejících z Afriky. „Aha, takže já právě proto nikomu nedoporučuju, aby si tyhle testy dělal. Řekli vám, že v Senegalu žili celou dobu jen bílí? Ne? Takže vás nechávají věřit tomu, že máte smíšenou krev, že jste prostě příbuzný nějakého bělocha, který nechal svou DNA v někom z domorodců na místě, kde je dnes Senegal.“ Smířit se s takovými výsledky je pro milovníky řečí o nadřazenosti bílé rasy velmi složité, proto reagují přepisováním dějin a nedůvěrou k samotné metodě i lidem, kteří je nabízejí pro komerční účely.

Sociologové dokonce upozornili na to, že špatné výsledky genetických testů se staly záminkou pro vyhození lidí z tohoto fóra. Ilustrovali to na příkladu muže, který oznámil, že je jen z 61 procent evropského původu. Reakce fóra? „Připravil jsem ti drink – je z 61 procent z čisté vody. Zbytek je louh. Louh není voda a TY NEJSI BÍLEJ!“

Velice častou reakcí na výsledek, který ukazuje na smíšený původ, je napadení celé vědecké metody. Podle „neúspěšných“ je jasné, že testy jsou zmanipulované a zřejmě jsou výsledkem multikulturního spiknutí vedeného Židy.

Autoři studie se na tyto reakce nedívají jako na hloupé, naivní nebo nevědecké a nekritizují ani rasistickou komunitu. Naopak svou kritikou míří na samotné genetické testy a jejich autory. Přestože tyto testy nic jako „čistotu rasy“ zjistit nemohou, už jen proto, že pojem rasa je po genetické stránce zcela prázdný a nic neříká. Jenže prodejci testů to explicitně nevyvracejí, takže pro někoho s nedostatkem vzdělání a silnou víru ve vlastní jedinečnost a nadřazenost je snadné propadnout iluzi, že testy toho schopné jsou. Až už pak dopadnou jakkoliv, vždy je to vlastně špatně: buď se utvrdí v hypotéze, že jsou rasově čistí (i když to testy nejsou schopné říci), anebo se jen prohloubí jejich spiklenecké teorie o světě ovládaném nějakou „vyvolenou skupinkou“.

MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom