Nové vesmírné letadlo zvládne let z Londýna do New Yorku za 60 minut
Britská kosmická agentura chce po roce 2030 provozovat „vesmírné letadlo“ schopné zkrátit let z Londýna do New Yorku na pouhou 1 hodinu.
Ambiciózní plán se opírá o novou generaci motorů typu Sabre (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) umožňujících dosahovat osobním letadlům rychlosti Mach 5,4. Tento typ motoru už několik let vyvíjí britská společnost Reaction Engines.
Letadlo osazené takovými motory zvládne nejen let z Londýna do New Yorku za jednu hodinu, ale také by dopravilo za čtyři hodiny cestující do Austrálie. Vůbec poprvé by se tak podařilo přímým letem propojit Británii se vzdáleným kontinentem. O dvacetihodinový přímý let mezi Británií a Austrálií se nově snaží i australská letecká společnost Quantas, naráží ale na limity toho, jak dlouho cestující vydrží bez mezipřistání.
motor Sabre Zdroj: Reaction Engines
Od vyřazení nadzvukových Concordů v roce 2003 na světě neexistuje žádná komerčně provozovaná letecká linka. Concordy zvládly let z Londýna do New Yorku za méně než tři hodiny.
Jako palivo poslouží vodík
Motory Sabre používají jako palivo směs vodíku a kyslíku nasávaného zvnějšku. Jejich provoz by tedy měl být nejen mnohem ekologičtější než u motorů používajících letecký benzín, ale také podstatně levnější.
Dosavadní nadzvukové motory montované například do vojenských stíhaček vyvíjejí značné teplo a bez komplikovaného systému chlazení by se rychle přehřály. Takové chlazení si ale komerční letadla z technických důvodů dosud nemohla dovolit. Právě chlazení bylo jednou z hlavních překážek, které museli technici v Reaction Engines vyřešit.