26. října 2021 05:20

Budeme žít s prasečími ledvinami? První úspěšná transplantace dává naději i Čechům

Na transplantaci ledviny čeká jen v USA 100 000 lidí. Nový experiment s transplantací orgánů by pro ně mohl znamenat revoluci a naději na budoucí život.

Prase je člověku z hlediska fungování orgánů velmi podobné, není tedy divu, že je pro lékaře oblíbeným modelovým organismem. Představa transplantace prasečí ledviny člověku nicméně může znít na první poslech šíleně. O to víc vás možná překvapí, že se jedná díky nejnovějšímu pokusu o realitu, když transplantovaná ledvina po dobu 54 hodin čistila krev od odpadních produktů a produkovala moč.

Experiment na dárci orgánů

Vědci z Newyorské University provedli pokus s xenotransplantací (mezidruhová transplantace) na pacientovi, u něhož byla prokázána mozková smrt a který byl zároveň registrovaným dárcem orgánů. Ledvina napojená na lidské cévy byla při pokusu po celou dobu umístěna mimo lidské tělo. Zároveň byl součástí experimentu i prasečí brzlík, který ledvině „pomáhal“ v boji s případnou imunitní reakcí. „Ledvina měla naprosto normální funkci," řekl doktor Robert Montgomery, který vedl chirurgický tým.

Neodmítnutí ledviny je obrovským úspěchem a dává velké naděje do budoucna. Na transplantaci ledviny totiž čeká jen v USA kolem 100 000 lidí a možnost využít zvířecí orgány by dala řadě lidí naději na šťastnější a zdravější život.

Vepřové tkáně nicméně nejsou zcela bez potíží. Mají totiž tu nevýhodu, že jeden z genů kóduje molekuly cukru, které lidské tělo odmítá. Prase použité v pokusu bylo tudíž předem geneticky pozměněno tak, aby cukr nehrál žádnou roli.

Americký pokus je důležitý pro Čechy

Pokus amerických vědců je důležitý i pro Českou republiku, neboť ta patří s transplantacemi orgánů mezi světovou špičku. „Nejsložitější pro transplantaci ledviny je nalezení samotného dárce, potvrzuje MUDr. Ondřej Viklický, vedoucí Transplantcentra a přednosta Kliniky nefrologie IKEM. Úspěšné pokusy se zvířecími dárci by tedy v budoucnu mohly pomoci i řadě českých občanů k návratu do normálního života.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom