Budoucnost lékařství je tu? Robot poprvé zvládl chirurgický zákrok s mluvenými pokyny
V medicíně se začala psát nová kapitola, jejímž hlavním hrdinou je robot. Poprvé v historii totiž provedl operaci (v tomto konkrétním případě operaci žlučníku) jen na základě mluvených pokynů od svého živého kolegy. Tedy úplně stejně, jako kdyby na sále byli dva živí lékaři a vzájemně spolupracovali. To vše bez přímé lidské asistence, bez jediné chyby a celkově hned osmkrát.
Tým z Johns Hopkins University v americkém Baltimoru vedený profesorem Axelem Kriegerem a doktorem Ji Woong Kimem využil podle popisu pro Science Robotics při vývoji robota přístup zvaný imitativní učení. Jednoduše řečeno byla robotovi dána instrukce, aby se díval a vše opakoval, což vedlo až ke kompletnímu osvojení chirurgického zákroku odstranění žlučníku.
Operace naučená z videa
Fascinující je, že po technologické stránce nechtěli inženýři robota programovat, vzhledem k tomu, že připravit každý jeden pohyb by bylo u tak složitého zákroku téměř nemožné. Proto robot sledoval videa z operací, které prováděli živí lékaři, a četl titulky, které popisovaly, co se právě děje. Sám si z toho pak vytvořil postup se sedmnácti kroky, od identifikace tkání až po umístění svorek a provedení potřebných řezů.
Systém pojmenovaný Surgical Robot Transformer-Hierarchy však má ještě jednu zásadní výhodu, kterou je schopnost reagovat na mluvené pokyny v reálném čase. Podobně jako by chirurg komentoval práci stážisty, robot reaguje, učí se a přizpůsobuje. Robot se byl navíc schopný vyrovnat i se záměrně pozměněnými podmínkami, kdy byl během provedených operací přemisťován a měnily se také barvy tkání, s čímž si opět hravě poradil.
Čtěte také: Robotický pes s plamenometem zničí vše v dosahu devíti metrů. Podívejte se na nový americký vynález v akci
Konec lékařů na Zemi?
„Tohle už není jako trénovat robota na přesnou trasu, ale spíš jako naučit ho řídit, přizpůsobit se jakýmkoliv podmínkám a správně reagovat,“ komentoval výkon Axel Krieger pro portál EurekAlert. Je tedy zjevné, že to, co ještě nedávno znělo jako námět sci-fi filmu, se pomalu stává realitou. Robotický systém zvládl složité zákroky, dosáhl stoprocentní přesnosti, a i když mu to trvalo déle než živému lékaři, výsledky jsou velmi slibné. Jinak řečeno, cesta k autonomní robotice se otevírá i v jednom z nejcitlivějších odvětví lidských schopností a možností.
Zdroj: EurekAlert, Arxiv, Science Robotics
Video, které jste mohli minout: Češi mění sci-fi v realitu: Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování