19. srpna 2020 17:00

Nový odsolovací materiál udělá z mořské vody během několika minut pitnou vodu

Technologie, která by dokázala jednoduše přeměnit slanou nebo brakickou vodu na vodu pitnou, by ovlivnila životy milionů lidí na celém světě. I to je důvodem, proč se o to snaží tolik vědců a odborníků.

Slibná zpráva přišla z Austrálie, kde vědecký tým zkombinoval hybridní sloučeniny kovů a organických struktur (metal-organic framework, MOF) se slunečním světlem a během 30 minut slanou vodu vyčistil.

Podle magazínu sciencealert.com jde o levnou, stabilní a opakovatelnou metodu, která produkuje vodu splňující standardy Světové zdravotnické organizace (WHO) pro desalinaci mořské vody. Kilogram MOF dokázal při testování za jediný den vyprodukovat 139,5 litru čisté vody. Poté stačilo materiál vystavit na 4 minuty slunečnímu záření, aby se uvolnily všechny navázané ionty solí, a celý proces se mohl opakovat.

„Způsoby odsolování tepelným odpařováním jsou náročné na energii a další technologie, jako je reverzní osmóza, mají řadu nevýhod včetně vysoké spotřeby energie a nutnosti používat chemikálie při čištění membrán,“ uvedl inženýr Huanting Wang z Monash Univerzity v Melbourne.

Slaná voda tvoří 97 % veškeré vody na Zemi

Pro potřeby odsolování vody vědci vytvořili nový MOF materiál nazvaný PSP-MIL-53 s velmi slibnými vlastnostmi. MOF materiály jsou obecně díky svému velkému specifickému povrchu vynikajícími absorbenty. Komprimované množství takového materiálu odpovídající čajové lžičce může po uvolnění tlaku pokrýt plochu fotbalového hřiště. Právě této schopnosti by šlo využít u pump a dalších vodních zařízení.

Žijeme ve světě, kde 97 procent vody tvoří slaná voda. Snazší odsolování mořské a brakické vody, tedy vody s nižším obsahem soli, než má voda mořská, by mohlo vyřešit nedostatek pitné vody v mnoha oblastech světa. Podle WHO má dnes 785 milionů lidí nejbližší zdroj pitné vody 90 minut chůze od svého bydliště a s pokračující klimatickou krizí se bude tento stav dál zhoršovat.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom