Nově schválený lék na obezitu má téměř 90% účinnost. Můžete ho použít k hubnutí do plavek?

Nový přípravek, který schválil americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), pomáhá i proti cukrovce.

Řekněme si to na rovinu. Životní styl, který vedou země prvního světa, našim tělům příliš neprospívá. Když se mluví o epidemii obezity, je to zejména proto, že počet lidí s nadváhou už ve světě převážil počet lidí, kteří jsou podvyživení.

Není to jen o jídle, jde o nemoc

Obezita přitom může být velmi nebezpečná a problematická. Nasedají na ni totiž další nemoci jako diabetes, problémy s kardiovaskulárním systémem nebo vysoký tlak. V případě nemoci COVID-19 jsou obézní lidé dokonce jednou z nejohroženějších skupin.

Obézní lidé se často potýkají s nepochopením; většina lidí si totiž stále myslí, že stačí jen vyřešit nedostatek pohybu a zlepšit jídelníček, jenže obezita je civilizační choroba. Problém proto může být i ve stresu, potížích se štítnou žlázou, psychických problémech a dalších faktorech, které shazování přebytečných kil komplikují. Léky na obezitu jsou v takových případech vítanými pomocníky.

Nový lék má nejslibnější účinky na trhu

Lék Wegovy, který teď schválil americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), už lékaři vlastně znají; obsahuje semaglutid, což je molekula odvozená od struktury hormonu vylučovaného lidskými střevy po jídle. Slinivka pak díky tomuto hormonu začíná s inzulinovou reakcí, což spouští v těle zpracování cukrů. Semaglutid se používá od roku 2017 k léčbě cukrovky druhého typu, zdálo se ale, že má i spoustu dalších zajímavých účinků, které stojí za prozkoumání. Redukce váhy a omezení chuti k jídlu byly jedním z nich. Odborníci proto zahájili studii, aby získali dostatek dat, a ta ukázala, že díky týdenní 2,4miligramové injekci dokáže 86,4 procent dospělých shodit minimálně pět procent své tělesné váhy. Víc než dvacet procent své váhy pak shodí celá jedna třetina z nich.

Co když lék přestanete užívat?

Extrémně dobré výsledky jsou sice povzbudivé, experti ale přesto zatím přílišnému optimismu neholdují a jednoznačně upozorňují na to, že nový lék je určen ke krátkodobému užívání v závažných případech obezity, nikoli jako pomocník ke zhubnutí do plavek, když máte pár tukových polštářků navíc. Snadná řešení totiž nebývají navždy a v případě přípravku Wegovy se všechny klinické studie odehrávaly pouze přímo během užívání léku. Není proto vůbec jasné, jak si tělo poradí s jeho vysazením.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom