Jak rychlý je nejrychlejší internet na světě? Japonci překonali bývalý rekord víc než dvojnásobně
Pokud jste někdy řešili internet v zahraničí, možná jste z toho vyvodili, že na tom v Česku rozhodně nejsme špatně. Sehnat stabilní a hlavně rychlý internet například ve Spojených státech může být pro někoho překvapivě náročné, ale přirozeně existují i země, kde na tom jsou pro změnu mnohem lépe. Jednou z takových je Japonsko, kde mimochodem padl těžko uvěřitelný nový rekord v přenosové rychlosti.
Zní to možná jako sci-fi, ale při experimentech s novým typem optických vláken dosáhli výzkumníci z japonského Národního institutu pro informační a komunikační technologie (NICT) rychlosti 125 tisíc gigabajtů za sekundu. Jen pro kontext, jde o násobek čtyř milionů v porovnání s průměrnou rychlostí internetového připojení v USA a také více než dvojnásobek předchozího rekordu, který činil „pouhých“ 50 tisíc gigabajtů za sekundu. A ještě jinak – portál Archive.org, který je považovaný za největší archiv internetu, byste s jeho velikostí kolem 30 petabajtů stáhli za čtyři minuty.
Devatenáct místo jednoho
Aby výzkumníci dosáhli tak ohromující rychlosti, museli vyvinout zcela nový typ optického vlákna, jehož kapacita odpovídá 19 standardním optickým vláknům, která mohou přivádět internet i do vašeho bytu či domu. Vtip je v tom, že ono nové vlákno má stejný průměr jako stávající komerční kabely, tedy pouhých 0,127 milimetru, bez ohledu na to, že nabízí násobně více datových cest.
Kromě hustoty je výhodou i to, že všech 19 vláken uvnitř kabelu reaguje na světlo stejným způsobem, čímž dochází ke snížení kolísavosti během přenosu a tím i ztrátě dat. Díky těmto vlastnostem je nové řešení nejen výkonné, ale zároveň i kompatibilní se současnou a již existující infrastrukturou, což by mohlo zásadně pomoci při zájmu začít nové kabely využívat. Mohlo by se tak stát i proto, že vědci dokázali vyřešit problémy, které se objevily u první verze tohoto kabelu. Šlo o ztrátu signálu na delší vzdálenosti, resp. potíž s jeho zesilováním, oba limity se ale podařilo překonat a nic by už tak nasazení nemělo bránit.
Čtěte také: Videa pro dospělé ovládla amazonský prales. Zavedení Muskova internetu se šeredně zvrtlo
A jak asi chápete, poptávka je enormní. Objem přenesených dat roste rok od roku a současná infrastruktura má své limity. Japonský tým proto doufá, že bude moci své úsilí nasměrovat k procesu samotného nasazení nové technologie a vyzvat telekomunikační a datová centra k modernizaci. Nakonec z toho budeme těžit všichni.
Zdroj: Live Science, Tech Times, NICT
Video, které jste mohli minout: Češi mění sci-fi v realitu: Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování