Pilulka proti nemoci covid-19 je na cestě. Kdy má být uvedena na trh?

Ředitel farmaceutické společnosti Pfizer potvrdil, že tamní laboratoře pracují na výrobě pilulky proti nemoci covid-19.

Pandemie covidu sice díky očkování postupně slábne, zdaleka ale není vyhráno. V současnosti je na tom velmi špatně například Indie, která eviduje 300 000 nakažených denně. Stále proto hrozí, že virus zmutuje a případná horší varianta ohrozí i již naočkované osoby. Zdá se však, že brzy dostaneme možnost efektivní léčby i v útrobách domova.

Pilulka již koncem roku?

Generální ředitel společnosti Pfizer, Albert Bourla, potvrdil, že bychom se účinné domácí léčby mohli dočkat ještě letos. „Pokud vše půjde dobře, mohla by pilulka proti nemoci covid-19 jít do distribuce na konci roku,“ řekl. Na léto pak společnost Pfizer chystá pro veřejnost podrobnější vyjádření.

Klinické testy antivirotika, které se bere ve formě pilulky, v současnosti úspěšně probíhají ve Spojených státech a Belgii. Spolu s ním společnost pracuje i na druhém léku podávaném formou injekce. Bourla nicméně uvedl, že se Pfizer schválně zaměřil na orálně podávaný lék PF-07321332, který obsahuje inhibitory proteázy, které se v těle pak vážou na virové enzymy, což zabrání virům, aby se v buňkách replikovaly. Inhibitory proteázy se podle společnosti ukázaly jako velmi účinné i u dalších virových onemocnění, jako je HIV nebo žloutenka typu C.

Orální podání je nejlepší možnost

Důvod, proč se farmaceutická společnost soustředí hlavně na variantu pilulky, je samozřejmě vázán na jednoduchost následného užití. Pilulku si nemocní mohou vzít pohodlně sami doma a nepotřebují kvůli tomu vůbec cestovat do nemocnice. Nezbývá tak než doufat, že bude lék skutečně tak účinný, jak společnost slibuje, neboť v kombinaci s očkováním by nepochybně došlo k zásadní změně průběhu pandemie a možná i jejímu velmi rychlému konci.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom