22. března 2021 00:04

Kde se berou léčivé účinky konopí? Mnohé terpeny najdete i ve skořici či levanduli

O léčivém konopí už jste určitě slyšeli. Co ho ale vlastně dělá zdraví prospěšným?

Slovo terpeny v běžné řeči nikdo nepoužívá. Vyznavači léčivého konopí by si ho však měli dobře zapamatovat.

Zásadní složka konopí

Terpeny jsou organické sloučeniny převážně rostlinného původu a tvoří podstatou složku éterických olejů. „Jedná se o největší třídu organických sloučenin známých z rostlin,“ potvrzuje Andrea Holmes, profesorka chemie a ředitelka studií konopí na univerzitě Doane na Krétě. Jsou to právě terpeny, co z konopí vnímáme nejvíce, ať už v chuti, nebo ve vůni. Ostatně zapálený joint rozeznáte na metry daleko.

Obecně se dá říci, že rostliny produkují maximální množství terpenů, dostanou-li se do stresových podmínek, protože se jimi mimo jiné chrání před škůdci. Vzhledem k nejčastějšímu užití konopí se pěstitelé zaměřovali zejména na kanabinoidy, nicméně terpenů je v konopí kolem dvou stovek.

Vzhledem k tomu, že existují stovky kultivarů konopí, je jasné, že některé z nich jsou zaměřené a vyšlechtěné právě na maximalizaci vonných silic a v nich obsažených terpenů.

Látky z konopí najdeme i v jiných rostlinách

Mnohé z terpenů nacházejících se v konopí byly odhaleny i v jiných rostlinách. V souvislosti s kanabinoidy se jedná zejména o tyto:

Limonen se nachází i v citronových slupkách, zmírňuje úzkosti a působí proti bakteriím akné. • Alfa-pinen najdeme v borovicích a byl studován jako protizánětlivý prostředek a pro otevření plicních cest. • Beta-myrcen je obsažen v chmelu, zmírňuje bolesti, uvolňuje svaly a funguje jako sedativum. • Linalool z levandule byl studován pro jeho použití při zmírňování bolesti a úzkosti. • Beta-karyofylen najdeme i v černém pepři či skořici, byl studován jako antimalarikum a ochrana buněk žaludku.

Je to právě poslední ze jmenovaných, který určuje tak charakteristický zápach konopí.

Kombinace látek zvyšuje léčivé účinky

Vzájemný synergický efekt mezi terpeny a kanabinoidy zásadním způsobem zvyšuje léčebné účinky rostliny. „Terpeny zvyšují terapeutickou účinnost celé směsi. Můžete zvýšit dávku, abyste získali větší výhodu s menšími vedlejšími účinky,“ říká neurobiolog Ethan Russo, zakladatel společnosti Credo Science, která si za svůj cíl klade co nejpodrobnější prozkoumání látek obsažených v rostlinách konopí.

Konopí je jako kulturní rostlina známo po tisíciletí, ale teprve od 20. století běží systematický výzkum zaměřený na lékařské využití jeho složek. Vývoj směřuje k demytizaci rostliny a odhalení jejího skutečného medicínského potenciálu.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom