Nákladní auta budoucnosti se obejdou bez řidiče. Navíc sníží dopravní náklady i emise

Společnost Einride odhalila nový prototyp autonomního nákladního vozu bez volantu, pedálů a kabiny.

Švédská společnost Einride se už od roku 2016 zabývá výrobou prototypů samořiditelných nákladních vozidel. Od návrhů a zkušebních kusů, o které projevila zájem například německá logistická firma DB Schenker nebo švédský výrobce ovesných nápojů Oatly, se však chce dostat k masové výrobě a cestu hledá přes nejnovější model řady AET (Autonomous Electric Transport). Už v průběhu roku 2020 představila čtyři výkonnostně odlišné typy a pro rok 2021 plánuje první komerční nasazení.

Po stránce designu vypadá AET podobně jako předchozí prototyp T-Pod – bíločerný nákladní vůz se šesti nápravami bez jakékoliv kabiny. CEO Einride Robet Flack nicméně pro magazín The Verge uvedl, že má AET lepší aerodynamické vlastnosti a zmiňovaná čtveřice modelů by mohla nabídnout alternativu pro více dopravců.

Rozdíly v rychlosti i použití

První dva modely – AET 1 a 2 – mají shodnou hmotnost 26 tun a s maximálním nákladem 16 tun nabídnou nejvyšší provozní rychlost 30 km/h. Rozdíly jsou v kapacitě baterie, a tudíž i dojezdu, který se pohybuje od 130 do 180 kilometrů. Modely AET 3 a 4 mají shodnou hmotnost i objem nákladu, liší se však rychlostí, která dosahuje 45, resp. 85 kilometrů za hodinu.

Rozdíly jsou také v použití jednotlivých typů, kdy AET 1 může operovat pouze v uzavřeném oploceném areálu, zatímco AET 4 je už schopný provozu po standardních komunikacích a plně autonomního fungování. Einride tvrdí, že se použitím jejich vozidel sníží náklady na přepravu o 60 procent a emise CO2 až o 90 procent.

Tvrzení ovšem nelze bez výhrad potvrdit vzhledem k tomu, že úplnou specifikaci svých nákladních vozů Einride dosud nezveřejnilo, což se týká i prodejní ceny. Známa je však technologie, která automobily pohání – jde o software společnosti Nvidia, který dosahuje čtvrté, tedy druhé nejvyšší úrovně autonomie.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom