17. ledna 2021 03:30

Největší hlouposti, které se šíří o očkování na COVID-19

Očkování prý slouží k zavedení čipu a změní vám DNA. Probrali jsme největší očkovací mýty a dezinformace.

Jakým dezinformacím kolem očkování na COVID-19 bychom se smáli, kdyby nás neděsilo, kolik lidí je bere vážně? Tady je máte.

1. Ve vakcíně je čip na ovládání lidstva

Začněme tím nejbizarnějším, asi nejčastěji omílaný mýtus je totiž zároveň tím nejhloupějším. Zdravotník vám prý ve vakcíně vpraví do těla čip, který vás bude sledovat, ovládat a měnit vaše chování, nebo z vás dokonce udělá poslušného robota.

Je pravda, že na toto téma existuje několik hollywoodských filmů. Už v roce 1987 se do kin dostal Vnitřní vesmír (Inner Space), v němž byla pomocí injekce do těla vpravena mikroponorka i s posádkou. Čipování živých tvorů skutečně existuje a například čipování psů je od 1. ledna 2020 povinné. Dezinformátoři poslali do světa fotografii jehly, kterou se čipují zvířata, a tvrdí, že podobným monstrem se očkuje. Nesmysl na první pohled, jenže srovnání nemáte až do chvíle, než uvidíte velmi tenounkou očkovací jehlu.

2. Vakcína mění lidskou DNA

Denně v potravě dostáváme do svých vnitřností DNA hovězího skotu, prasat, zeleniny nebo pšenice, a přesto nám neroste tvrdá kůže porostlá štětinami ani nezačneme fotosyntetizovat. Argument, že vakcína mění lidskou genetickou informaci, nikdy nepokračuje dál a nevysvětluje, kterým směrem by se tak mělo dít a proč. Cílem je jen využít neznalost a přeměnit lidský strach v odpor vůči očkování.

3. Vakcína může člověka nakazit nemocí COVID-19

Tato dezinformace pracuje právě s neznalostí složení vakcíny a tím, jak funguje. Příslušný vakcinolog vám do těla nevpraví virus, jenž vyvolá imunitní reakci, ale jen malou část technologie mRNA, která vyburcuje tělo k výrobě ‚spike proteinu‘ a naučí ho tak, jak se má okamžitě bránit při setkání s nový koronavirem.

4. Vakcína je podvod a nefunguje

Tento mýtus je v přímém rozporu s předchozím mýtem, že vás vakcína může nakazit nemocí COVID-19. Navíc velké množství testů i matematických modelů (což dělá radost odpůrcům testů na zvířatech) jasně ukazuje funkčnost vakcíny, která se podle typu pohybuje mezi 80–95 %. To, že byla vakcína vyvinuta mnohem rychleji než obvykle, je dáno třemi faktory. Zaprvé se minimalizovaly obvyklé byrokratické průtahy, zadruhé se do vývoje zapojilo mnohem víc výzkumných týmů (a bylo k dispozici celosvětově mnohem víc peněz) a zatřetí se navázalo na vývoj věnovaný vakcíně proti nemoci SARS. I tu totiž mají na svědomí koronaviry.

5. Jen elity vědí, co ve vakcíně skutečně je

Této dezinformaci jsme věnovali samostatný článek, tak jen shrňme, že složení vakcíny je věc zcela veřejná. To však neznamená, že jí každý rozumí. Tak jako vakcinolog umí přečíst složení vakcíny a rozumí mu, tak technik umí přečíst technický výkres a školené oko ornitologa najde ve skalách zedníčka skalního (Tichodroma muraria), což je u nás kriticky ohrožený druh malého pěvce. Člověk, který chápe složení vakcíny, je vzdělaný v daném oboru. Nicméně vzdělat se může každý – stejně tak jako přečíst veřejně dostupné složení vakcíny.

6. Bonus nakonec – covid jsem prodělal a očkování nepotřebuji

Je pravda, že lidem, kteří mají onemocnění COVID-19 za sebou, kolují v krvi protilátky. Jenže zejména u lehčích forem jich nemusí být tak velké množství, aby zajistilo imunitu. Očkování je v tomto směru výrazně účinnější. To jediné, co aktuálně mluví proti očkování lidí, kteří protilátky mají, je nedostatek vakcín a potřeba očkovat přednostně ohrožené skupiny, jako jsou senioři nebo zdravotníci. „Vakcíny by měly mít poměrně dlouhý účinek. Také množství antigenů, které se produkují po očkování, je výrazně vyšší než u pacientů, kteří COVID-19 prodělali,“ upozorňuje Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Co je cílem dezinformátorů?

Podle českého bezpečnostního centra Evropské hodnoty, které se specializuje na problematiku hrozeb ze strany Ruska a Číny, se pandemie COVID-19 spolu s vývojem a použitím vakcín stala další možností, jak v rámci hybridní války zaútočit na hodnoty západní civilizace a narušit demokracii v jednotlivých státech,“ píše Ludmila Hamplová ve Zdravotnickém deníku. Ve stejném článku je citován i Jakub Janda, ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty. „Hlavními šiřiteli dezinformací proti očkování jsou v Česku weby, které dlouhodobě ideologicky podporují Ruskou federaci a šíří dezinformace v její prospěch. Protiočkovací sdělení jim ideologicky konvenují, protože se shodují s jejich přesvědčením jít proti mainstreamu a proti establishmentu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom