Chirurgický robot a jeho mistrovská operace. Video zachycuje neuvěřitelný zákrok na křepelčím vejci

Robotická chirurgie je na vzestupu a zařízení se stávají čím dál přesnějšími. Pomáhají chirurgům dokonce zvládnout i věci, které jim tělo zkrátka nedovolí.

Robotické chirurgické systémy, jako je třeba slavný Da Vinci, už nějakou dobu platí za dokonalé nástroje umožňující bezpečné a jen minimálně invazivní operace. I ony mají ale svá omezení, hlavně v tom, nakolik se dají konfigurovat během samotného zákroku.

Roboti nové generace by tohle omezení mít neměli. Co to pro chirurga znamená teď demonstrovali čínští vývojáři. Schopnosti nového robota předvedli na až neuvěřitelné „operaci“ křepelčího vejce.

5G a pohyby, které lidské zápěstí neumí

Zařízení ovládá chirurg na dálku s pomocí sítě 5G. Robotická ramínka jsou samozřejmě velice precizní, hlavně ale systém operujícímu lékaři umožňuje to, co jeho vlastní tělo nezvládne. Například poskytuje daleko větší rozsah pohybu, než lidské zápěstí, a samozřejmě taky lepší vizualizaci chirurgické rány.

Mohlo by vás zajímat: Zachrání roboti skomírající stavebnictví v Česku? První už nahrazují chybějící zedníky

Pro pacienty je obojí skvělá zpráva. Preciznost robota zaručí, že tkáně v místě řezu nedostanou během operace „tolik zabrat“, což bude ve výsledku znamenat jak menší bolesti, tak rychlejší uzdravení. Výhody má systém ale i pro chirurgy, protože mnohé operace jsou pro ně díky robotům mnohem méně namáhavé.

Zdroj: Mayo Clinic Health System, Surg Media, Nature.com

Mohli jste propásnout: Které profese nahradí umělá inteligence? AI odpověděla expertům, přinesla vlastní prognózu

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom