Škodí sítě 5G lidskému zdraví? Divokou konspiraci jednou provždy zlikvidoval skutečný experiment
Když byla kolem roku 2020 zavedena pátá generace bezdrátových systémů, které dnes běžně říkáme zejména v souvislosti s mobilními telefony 5G, lidé se ptali na možná rizika. Mohou mít vyzařované paprsky negativní dopad na lidské zdraví? Nosíme po kapsách a kabelkách tikající bombu, která nám jednou usmaží mozek? Podle konspiračních teorií zcela jistě ano, co na to ale říkají vědci?
Pokud vás otázka zajímá, aniž byste za ní museli hledat jakoukoliv konspiraci, máme pro vás výsledky studie týmu vědců z Constructor University v německých Brémách. Pod jeho dohledem proběhl experiment, při kterém byly lidské buňky vystaveny záření 5G, a to v míře mnohem vyšší, než s jakou se setkáváme při používání mobilních telefonů. Výsledky jsou jednoznačné a měly by fungovat jako uklidnění pro ty z vás, koho tento potenciální problém trápí - na buňkách nebyly sledovány žádné negativní změny.
Extrémní testy
V experimentu byly použity dva typy lidských kožních buněk - keratinocyty, tedy buňky vnější vrstvy kůže, a fibroblasty, což jsou pro změnu buňky tvořící pojivovou tkáň. Společně byly vystaveny elektromagnetickým vlnám o frekvencích 27 GHz, resp. 40,5 GHz, což je výrazně více, než kolik produkuje většina vysílačů 5G. Buňky pak byly pečlivě sledovány po dobu 2 hodin a následně dalších 48 hodin pro dlouhodobější vliv záření. „Naše výsledky však jasně ukazují, že ani za nejextrémnějších podmínek nedochází v lidských kožních buňkách k žádným významným změnám,“ uvedli autoři studie zveřejněné v odborném časopise PNAS Nexus.
Čtěte také: Mobily mění lidské lebky. Nahmatáte si na hlavě novou kost?
Tým vědců kladl důraz na přísnou kontrolu experimentu, včetně možnosti slepého testování a monitorování teploty, aby došlo k vyloučení jakéhokoliv možného zkreslení. Součástí experimentu byly i kontrolní skupiny – buňky vystavené ultrafialovému záření, kde ke změnám vcelku samozřejmě došlo, a dále buňky, s nimiž bylo manipulováno shodně, ale nikdy nebyly elektromagnetickému záření vystaveny. To vše proto, aby nemohlo dojít ke zpochybnění výsledků a vědci měli také materiál pro vzájemné porovnání.
Žádný prostor pro chybu
I díky tomu je popisovaná studie patrně tou nejkomplexnější a nejpřesnější, která se zabývala vlivem signálů 5G na lidské buňky a jasně vyvrací mýty o nebezpečnosti této technologie. „Navzdory hodnocením Světové zdravotnické organizace z roku 2010 a Národního toxikologického programu v USA, které podobné obavy nevylučují, je tato problematika stále často probírána v médiích, ve veřejném prostoru i politice. Doufáme však, že naše práce přinese lidem klid a ukončí nepravdivé debaty,“ shrnují autoři studie v závěru. Vědecký výzkum tak opět potvrzuje, že 5G technologie není hrozbou pro naše zdraví, ale nástrojem, který nám umožňuje rychlejší a efektivnější komunikaci v moderním světě, takže vzhůru k vyšším rychlostem i stabilnějšímu signálu.
Zdroj: PNAS Nexus, IDW
Video, které jste mohli minout: Drobné nákupy ve hrách ohrožují děti. Brusel jde do boje proti predátorským transakcím