Úsměvné fake news: Podle schématu mikročipu, který má být ve vakcíně proti covidu, jde postavit pedál ke kytaře
Falešné zprávy o světové konspiraci jsou čím dál tím méně propracované.
Situace kolem pandemie koronaviru přiměla lidstvo přemýšlet. Tváří v tvář každodenním informacím je složité vyznat se, jaké opatření skutečně funguje, kdo a z jakých důvodů za ním stojí, kdy se situace zlepší a co udělat pro to, aby se tak stalo co nejrychleji. Tím pochopitelně vzniká prostor pro nepřeberné množství nepodložených zpráv, konspirací a také zpráv zcela falešných. Vyvrátit je v době, kdy se lež zaměňuje za názor, nebývá mnohdy úplně snadné, v jednom konkrétním případě ale stačila pouze chvilka.
„Tajemné“ schéma
Řeč je o schématu tištěného spoje, který se začal objevovat na sociálních sítích s tvrzením, že jde o uniklý nákres mikročipu, jenž se do těla vpraví spolu s vakcínou od společnosti Pfizer. Falešná zpráva pochází s největší pravděpodobností z rumunského Facebooku, kde se měla objevit už koncem loňského prosince. V překladu mluví o tom, že Rusko dokázalo ze zmiňované vakcíny extrahovat mikročip, který sestává ze 4 procesorů, stejného počtu tranzistorů a komunikační jednotky 5G. Údajným zahříváním má ovládat lidskou psychiku a do určité míry nosiče ovládat.
Schéma údajného mikročipu
Dáme-li stranou otázku, proč by to někdo chtěl vůbec dělat, případně jaké možnosti takových mikročipů vlastně jsou, zpráva byla doplněna v úvodu zmiňovaným schématem, usvědčujícím příspěvek na sociálních sítích za výmysl. V momentě, kdy se zpráva rozšířila, si jí totiž všimli lidé z oboru – a nešlo o lékaře nebo bioinženýry, nýbrž o nadšence do hudby, jelikož schéma při jednoduchém porovnání s oficiální verzí odpovídá schématu na pedál k elektrické kytaře. A to bez jakýchkoliv větších úprav.
Falešné „covidové“ schéma tak stále počítá s ovladačem hlasitosti, spínačem ovládaným nohou či ovladačem úrovně basů, který – jak zřejmě uznáte – nemá příliš společného se snahou ovládnout lidstvo. Sami ostatně můžete porovnat falešné schéma s tím, jak vypadají obvody pedálu MT-2 Metal Zone od společnosti Boss, a třeba rovnou z ruského fóra, ať má vyvrácení popisovaného HOAXu tu správnou slovanskou příchuť. Jako první nicméně o nepřesvědčivém zneužití schématu promluvil na svém Twitteru IT odborník Mario Fusco, který rovněž vyslovil „odvážnou“ myšlenku, že by vlastně nebylo vůbec špatné, kdyby mikročipy kytarový pedál skutečně obsahovaly...