17. března 2021 18:45

Úsměvné fake news: Podle schématu mikročipu, který má být ve vakcíně proti covidu, jde postavit pedál ke kytaře

Falešné zprávy o světové konspiraci jsou čím dál tím méně propracované.

Situace kolem pandemie koronaviru přiměla lidstvo přemýšlet. Tváří v tvář každodenním informacím je složité vyznat se, jaké opatření skutečně funguje, kdo a z jakých důvodů za ním stojí, kdy se situace zlepší a co udělat pro to, aby se tak stalo co nejrychleji. Tím pochopitelně vzniká prostor pro nepřeberné množství nepodložených zpráv, konspirací a také zpráv zcela falešných. Vyvrátit je v době, kdy se lež zaměňuje za názor, nebývá mnohdy úplně snadné, v jednom konkrétním případě ale stačila pouze chvilka.

„Tajemné“ schéma

Řeč je o schématu tištěného spoje, který se začal objevovat na sociálních sítích s tvrzením, že jde o uniklý nákres mikročipu, jenž se do těla vpraví spolu s vakcínou od společnosti Pfizer. Falešná zpráva pochází s největší pravděpodobností z rumunského Facebooku, kde se měla objevit už koncem loňského prosince. V překladu mluví o tom, že Rusko dokázalo ze zmiňované vakcíny extrahovat mikročip, který sestává ze 4 procesorů, stejného počtu tranzistorů a komunikační jednotky 5G. Údajným zahříváním má ovládat lidskou psychiku a do určité míry nosiče ovládat.

Dáme-li stranou otázku, proč by to někdo chtěl vůbec dělat, případně jaké možnosti takových mikročipů vlastně jsou, zpráva byla doplněna v úvodu zmiňovaným schématem, usvědčujícím příspěvek na sociálních sítích za výmysl. V momentě, kdy se zpráva rozšířila, si jí totiž všimli lidé z oboru – a nešlo o lékaře nebo bioinženýry, nýbrž o nadšence do hudby, jelikož schéma při jednoduchém porovnání s oficiální verzí odpovídá schématu na pedál k elektrické kytaře. A to bez jakýchkoliv větších úprav.

Falešné „covidové“ schéma tak stále počítá s ovladačem hlasitosti, spínačem ovládaným nohou či ovladačem úrovně basů, který – jak zřejmě uznáte – nemá příliš společného se snahou ovládnout lidstvo. Sami ostatně můžete porovnat falešné schéma s tím, jak vypadají obvody pedálu MT-2 Metal Zone od společnosti Boss, a třeba rovnou z ruského fóra, ať má vyvrácení popisovaného HOAXu tu správnou slovanskou příchuť. Jako první nicméně o nepřesvědčivém zneužití schématu promluvil na svém Twitteru IT odborník Mario Fusco, který rovněž vyslovil „odvážnou“ myšlenku, že by vlastně nebylo vůbec špatné, kdyby mikročipy kytarový pedál skutečně obsahovaly...

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom