18. září 2021 02:20

10 věcí, které možná nevíte o vrtulníku Black Hawk: Unese atomovou zbraň? A které země ho mají v arzenálu?

Díky filmu Černý jestřáb sestřelen se vrtulníky Black Hawk dostaly do širšího povědomí. Legendou však byly už mnohem dříve.

Vrtulníky Black Hawk patří mezi nejpopulárnější část výzbroje armády Spojených států amerických. Za jejich nesmírnou oblíbenost mezi veřejností může hlavně slavný snímek Černý jestřáb sestřelen, od jehož uvedení v roce 2001 se nadšenci často dotazují na nejrůznější všetečné otázky ohledně tohoto ikonického vojenského stroje a jeho možností využití. Vybrali jsme nejzásadnější z nich. Schválně si na ně zkuste odpovědět dřív, než tak učiníme za vás s podrobným vysvětlením.

1) Zasáhl Black Hawk do vietnamské války?

Ne. I když jsou záběry amerických vojáků, kteří provádějí výsadky z vrtulníků do vietnamské krajiny, známé a UH-60 Black Hawk je k tomu ideálně přizpůsoben, do vietnamské války nezasáhl. Ta totiž skončila roku 1975, zatímco Černý jestřáb byl zařazen do služby až o 4 roky později. Ve Vietnamu sloužil UH-1 Iroquois přezdívaný Huey.

2) Měla vietnamská válka vliv na jejich vývoj?

Ano a poměrně zásadní. Vietnamská válka ukázala důležitost vrtulníků jak v přímém boji, tak při letecké podpoře a evakuaci jednotek. Zkušenosti z Vietnamu sloužily jako parametry při vývoji nového vrtulníku, ať už se jednalo o manévrovatelnost, výzbroj nebo pancéřování. V podstatě se v případě UH-60 jednalo o létající tank.

3) Mohla při sestřelení vybuchnout palivová nádrž?

Ne. Pokud se jednalo o nouzové přistání známé jako řízený pád (tzn. vrtulník po zásahu raketou neexplodoval ve vzduchu) a piloti měli alespoň nějakou možnost kontrolovat pád, neměla by palivová nádrž vybuchnout, neboť je protinárazová a samotěsnicí. Důkazem je, že nevybuchly ani vrtulníky v Mogadišu (film Černý jestřáb sestřelen), ani při akci, při níž byl zabit Usáma bin Ládin.

4) Dá se UH-60 sestřelit běžnou ruční zbraní?

Ne. Jak oba rotory, tak kabina jsou projektovány tak, aby je střely z ručních zbraní neprorazily. Kvůli pancéřování se ale zvýšila váha helikoptéry.

5) Může sloužit jako přepravní vrtulník na techniku?

Ano, ale jen do jisté váhy. Přestože je UH-60 konstruován hlavně jako transportní stroj pro vzdušné útoky, výsadky a záchranu vojenských jednotek i civilních osob, dokáže v podvěsu přepravit náklad do váhy 3 600 kg, což je zhruba hmotnost vojenského vozidla humwee. S tímto zatížením dokáže letět rychlostí přes 160 km v hodině.

6) Byl nasazený v invazích a převratech?

Ano. Přestože jde o americký stroj, byl k výsadku amerických vojáků použit při invazi na Granadu v roce 1983, v Panamě v roce 1989 i v Somálsku v roce 1993. Velkou roli hrál i ve válce v Perském zálivu.

7) Slouží i v civilním provedení?

Ano. Varianta Fire Hawk slouží jako požární vrtulník, který dokáže do vaku pojmout až 37,85 hektolitrů vody. Ve speciální úpravě je znám i jako Marine One, vrtulník pro amerického prezidenta. Američtí prezidenti používají kromě VH-60N White Hawk i větší VH-3D, což je vrtulník Sikorsky Sea King.

8) Je Black Hawk neviditelný pro radary?

Ano. Existuje varianta stealth, která zásadním způsobem snižuje radarové odrazy. Tento typ byl použit v Abbottábádu během akce při níž byl zabit Usáma bin Ládin.

9) Jsou Black Hawky jen v americké armádě?

Ne. Ve svém zbrojním arzenálu je má celá řada zemí včetně evropských. Například Norsko, Belgie, Dánsko, Německo. Ale i africký Egypt, asijská Malajsie, Thajsko, Saúdská Arábie nebo jihoamerická Venezuela.

10) Může Black Hawk nést jaderné zbraně?

Ano. Je přizpůsoben ke shození hlubinné jaderné pumy B57, která slouží k ničení nepřátelských ponorek. Vzhledem k obrovské síle výbuchu není potřeba při shozu takové přesnosti jako při použití klasických hlubinných pum. Nevýhodou je rozsáhlé radioaktivní zamoření.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom