1. října 2019 16:31

Video: Čína představila svou ocelovou pěst. Tanky, rakety, letadla i balistické střely

Čína slaví 70 let vzniku Čínské lidové republiky. Jak to udělat lépe, než ukázat celému světu svou zbroj?

Čínská lidová osvobozenecká armáda

Není náhoda, že země, které mají v názvu slovo “lidové“ či „demokratické“ velmi často nepracují v rámci lidu či v zákonném rámci demokratických principů. Stačí připomenout „šmírovací“ systémy čínské vlády, odebírání orgánů vězňům v čínských věznicích nebo potlačování jakýchkoli demokratických principů v bývalé Německé demokratické republice. Ideální způsob, jak ukázat, kdo je v zemi pánem na straně jedné, a poslat vzkaz všem nepřátelům režimu na straně druhé, je uspořádat mohutnou vojenskou přehlídku. Obecně se ví, že ostatní světové mocnosti podobné věci pečlivě sledují a na odiv vystavené zbraně pečlivě vyhodnocují.

A není lepší příležitost než kulaté výročí k založení země (Rusko si pro demonstraci síly vybralo výročí konce 2. světové války). Čínská lidová osvobozenecká armáda (中国人民解放军) vystavila očím široké veřejnosti včetně zahraničních novinářů část své výzbroje. Vzkaz byl jasný: s námi si nezahrávejte. V souvislosti s napjatou mezinárodní situací, a nejedná se jen o protesty v Hongkongu, jde z čínské strany o krok velmi logický. Nikoho by nemělo překvapit, že v souvislosti s oslavami došlo k „preventivnímu“ zatýkání odpůrců režimu podobně, jako to, jen v mnohem menší míře, dělalo komunistické Československo.

Zbraně na přehlídce

Čína slaví 70. let od svého vzniku a při té příležitosti se pochlubila mezikontinentální balistickou raketou „Východní vítr“ Tung-feng 41, která má dolet mezi 12 000–15 000 kilometry, přičemž samotná země od severu k jihu měří 5500 km. Americká mezikontinentální balistická raketa LGM-30 Minuteman má dosah 13 000 km a dokáže nést až 10 jaderných hlavic. V dosahu jejich střel jsou celé USA. Přesné počty jsou samozřejmě přísně střeženým tajemstvím, nicméně odborníci tipují, že jich Čína bude mít 250–300. Není náhodou, že prezident země Si Ťin-pching ve svém projevu z náměstí, z něhož před 70 lety Mao Ce Tung vyhlásit vznik samostatné nové Číny, řekl: „Žádná síla nemůže otřást statusem naší skvělé rodné země a žádná síla nemůže zastavit pokrok čínského lidu a čínského národa.“

VIDEO: to nejleší z vojenské přehlídky

Přehlídka tisícovek vojáků a vojaček byla přehlídkou disciplíny, z pohledu kamery i krásy a z hlediska technologického jde o to nejmodernější, co režim je z hlediska utajení ochoten ukázat. Hypersonický kluzák DL-17 je jedna z nejmodernějších vychytávek čínského letectva. Pětinásobná rychlost zvuku a schopnost schovat se před radarem z něj dělá extrémně nebezpečnou zbraň. Ve výzbroji může mít jak konvenční, tak jaderné zbraně. V konkrétních číslech se mimo jiné představilo: 15 000 vojáků160 letounů, 580 tanků. Čína, ostatně jako kterákoliv jiná velmoc, která pořádá vojenské přehlídky, vyslala světu poselství: jsme tady a musíte s námi počítat. Ať se vám to líbí, nebo ne.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom