13. října 2020 15:00

Severní Korea představila obří mezikontinentální raketu. Může s ní dopravit jadernou hlavici až do USA

Vojenská přehlídka v Pchjongjangu dala na odiv 11nápravová odpalovací zařízení, ze kterých Amerika vůbec nemá radost.

Z nemoci COVID-19 čerstvě uzdravený americký prezident Donald Trump se 10. října 2020 určitě necítil dobře – musel totiž sledovat záběry z nové vojenské přehlídky v Pchjongjangu. V lednu 2017 (krátce po svém nástupu do funkce) přitom slíbil, že KLDR jadernou zbraň schopnou zasáhnout území Spojených států nezíská. Bohužel se mýlil.

Severokorejský režim, jenž mnoho let balancuje na hraně ekonomického a potravinového kolapsu, vyprodukoval zbraň, o níž mnoho jiných zemí jen sní. Jde o dvoustupňovou mezikontinentální balistickou raketu na kapalná paliva, která je schopná dopravit jadernou hlavici, nebo dokonce více hlavic, na kterékoliv místo v USA.

Právě takové rakety na mobilních 11nápravových odpalovacích zařízeních defilovaly před vedením KLDR během bizarní noční vojenské přehlídky uspořádané v Pchjongjangu. Jejich délka je kolem 22 metrů a severokorejský vůdce Kim Čong-un díky nim vstoupil do klubu zemí schopných dopravit jadernou hlavici na vzdálenost větší než deset tisíc kilometrů.

Ruská střela RS-20V (v kódu NATO SS-18 Satan) zavedená do výzbroje v roce 1988 má délku 34,3 metru a na vzdálenost 15 000 km donese 10 jaderných hlavic. Také čínská balistická raketa DF-5 svou délkou 32,6 metru nové severokorejské rakety převyšuje. Jenže tyto největší ruské a čínské rakety musí startovat ze sil, o odpálení z mobilních jednotek si mohou nechat jen zdát.

Podle odhadu Michaela Ellemana, ředitele jaderného programu a programu nešíření zbraní hromadného ničení při Mezinárodním institutu strategických studií (IISS) v Londýně, pohání novou raketu soustava čtyř motorů RD-250 s celkovým tahem 160 tun. To je mimochodem čtyřnásobek dosavadní nejvýkonnější severokorejské balistické rakety Hwasong-15.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom