17. září 2013 06:00

Šéf největší špionské agentury světa velel z kosmického můstku Enterprise

Na co jdou peníze amerických daňových poplatníků? Třeba na můstek kosmické lodi ze sci-fi seriálu…

NSA (National Security Agency) je nejmocnější z amerických tajných služeb. Každý rok hospodaří s rozpočtem přes 200 miliard korun. To je pořádná suma; problém je v tom, na co jde. Ukazuje se, že na opravdu divné záležitosti…

Šéf NSA Keith Alexandr si totiž ve svém bývalém působišti nechal objednat můstek kosmické lodi Enterprise ze seriálu Star Trek Nová generace. Z kapitánského křesla Enterprise pak celou agenturu řídil. Jednalo se o velmi přesnou kopii můstku a kapitánského křesla ze seriálu Star Trek: The Next Generation.

Excentrický šéf NSA tehdy křeslo využíval k tomu, aby zapůsobil na své hosty, které potřeboval přesvědčit ke spolupráci. Úspěšní právníci, bohatí podnikatelé údajně kvůli tomu, aby se mohli posadit do křesla kapitána Jeana-Luca Picarda, byli schopní udělat úplně všechno.

Můstek Enterprise si nechal Keith Alexandr (přezdívaný Kovboj) vyrobit ještě jako šéf armádní rozvědky. Stál (a možná stojí dodnes) na vojenské základně ve Fort Belvoir ve Virgínii. O tomto jeho koníčku informoval věrohodný a prestižní časopis Foreign Policy.

Z Hollywodu do tajné služby

Můstek vyrobili v Hollywoodu specializované firmy, které pro filmová studia vyhotovují rekvizity. Jde o zcela věrnou kopii, kterou by jen málokdo rozeznal od té seriálové. Je vybavená chromovými deskami, počítačovými stanicemi a také typickou obří obrazovkou v čele místnosti. Právě na ní se promítají všechny záznamy, které vrchní velení tajné služby analyzovaly a o nichž se diskutovalo.

Keith B. Alexander

Alexander se postaral o to, aby vše působilo zcela realisticky – tedy pokud výraz realisticky chápeme ve významu „jako v nevěrohodně působícím sci-fi seriálu z 90. let 20. století“. Chcete důkaz? Tak například dveře na můstek se otevírají se stejným zvukovým efektem jako v původním seriálu – typickým „whúúúš“.

Generál Alexander je a vždy byl velkým milovníkem vědecko-fantastických seriálů a rekvizitami z nich se obklopuje moc rád. Jenže na rozdíl od normálních „geeků“, kteří si je pořizují z úspor ve specializovaných obchodech, si je šéf rozvědky pořizoval z peněz daňových poplatníků… Docela by nás zajímalo, jak vypadá centrála NSA.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom