Pes, který rozpoutal válku: Tragický příběh věrného přítele, kvůli němuž zemřelo mnoho lidí
Historie nám občas nabízí velmi bizarní důvody, proč mezi sebou začali lidé válčit. Ať už ale jde o nedorozumění, ješitnost, ego nebo třeba ženu, jen máloco překoná příběh z roku 1925. Jako roznětka krvavého sporu mezi Řeckem a Bulharskem totiž stačil jeden jediný pes, který se rozhodl běžet na opačnou stranu, než by bylo žádoucí. Nevěříte? Tady je neuvěřitelný příběh tzv. Petričského incidentu.
Psal se říjen 1925 a na hranicích mezi Bulharskem a Řeckem stáli vojáci. Dívali se na sebe se značnou nevraživostí, protože vzájemné vztahy obou zemí po první světové válce náležitě ochladly. Jedním z důvodů byl spor o to, komu náleží území Makedonie, s níž obě země sousedily, a stačilo opravdu jen málo k tomu, aby vzájemné antipatie přerostly v ozbrojený konflikt. Roznětkou se ale nakonec stal čtyřnohý přítel jednoho z řeckých vojáků, který se rozhodl, že v neděli 18. října zmíněného roku vezme kramle a svému pánovi z řad řecké armády uteče.
Pes jako důvod války
Naneštěstí se rozběhl směrem k hranici, konkrétně pak k příhraničnímu městu Petrič, které je shodou okolností vzdálené přibližně jen 20 kilometrů od společné hranice Řecka, Bulharska a Makedonie. Jak už zřejmě začínáte tušit, vše, co se ten den mohlo pokazit, to se také pokazilo – a právě pes, za kterým se bez přemýšlení pustil řecký voják, za to celé může. Nestaral se o to, že překračuje státní hranici, což se pro něj i vojáka, který jej pronásledoval, stalo osudným. Bulhaři nezaváhali a po dvou výstřelech už na jejich území padl k zemi pes i voják a problém byl na světě.
Řecká strana ihned požadovala omluvu a odškodnění, ovšem Bulharsko reagovalo jen velmi zdrženlivě. To však nedalo Řecku jinou šanci, než zahájí vojenskou akci, překročit hranici a zmíněné město Petrič obsadit. Bulhaři se však rozhodli do přímého konfliktu nevstupovat, po přestřelce a několika mrtvých na obou stranách se z pozic kolem města stáhli a rozhodli se pro diplomatickou cestu. Bulharsko oficiálně požádalo Společnost národů coby předchůdce dnešní OSN, aby se pokusila incident vyřešit.
Čtěte také: Psi rozlišují cizí jazyky. Co se s nimi děje, když slyší nesmysly?
Mezinárodní společenství včetně velmocí jako Velká Británie či Francie dokázalo zareagovat velmi rychle a Společnost národů po několika dnech od invaze vyzvala Řecko k okamžitému stažení jednotek. Až po několika dnech a desítkách obětí se Řecko rozhodnutí podřídilo a zaplatilo Bulharsku odškodné ve výši 45 tisíc liber. Tím byl současně konflikt ukončen a obě země na sebe opět začaly hledět zpoza svých hranic. Celý incident pak dodnes připomíná, jak může mít jedna nicotná záležitost obrovské geopolitické důsledky a jak důležitá je diplomacie při řešení mezinárodních konfliktů.
Zdroj: The Barrier Miner, S. Boinodiris - Andros Odyssey: Liberation (1900-1940)
Video, které jste mohli minout: Stříhat, nebo nestříhat? Klasická otázka, která trápí většinu majitelů psů