21. září 2023 11:35

Hitlerovi bychom vzdorovali s více než milionem mužů. Vojenský historik popsal, jak dlouho by obrana vydržela

Ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Vojenský historik Eduard Stehlík popsal, jak dlouho by obrana vůči Hitlerovi vydržela. Na možnost bránit se ale nakonec ani nedostalo.

K mobilizaci došlo 23. září 1938 ve 22:00. Během čtyřiadvaceti hodin se tehdy u většiny vojenských útvarů přihlásily tři čtvrtiny povolaných československých záložníků. Celkem bylo povoláno okolo 1,25 milionu mužů, včetně předešlých mobilizací. Dále bylo k dispozici zhruba 350 tanků, necelá tisícovka letounů a přibližně pět tisíc kusů dělostřelectva.

Armáda na obranu první republiky chtěla postavit i téměř 17 tisíc těžkých a lehkých objektů. Před podepsáním mnichovské dohody se jich podařilo vybudovat přibližně 10 tisíc. Samotná výzbroj československé armády nebyla vůbec na špatné úrovni, v celé řadě věcí se Československo nacházelo na světové špičce. „V lecčems jsme byli horší, v lecčems lepší, třeba v těžkém dělostřelectvu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vojenský historik Eduard Stehlík.

I přes zřejmou bojeschopnost Čechoslováků by ale šance na vítězství nad nacistickou armádou nebyly příliš velké. „Určitě bychom to prohráli, byť třeba v horizontu tří nebo čtyř neděl. Ale byla by to čestná porážka – nebylo by to vzdání se bez boje,“ dodal.

Čtěte více: Druhá světová válka začala Hitlerovou smyšlenou záminkou. Západ naprosto selhal

„Studoval jsem německé archivy, jak vypadalo vojsko v roce 1938. Kdybych měl dát na misky vah sílu německé a československé armády, tak Hitlerova armáda byla na tom co do počtu lidských zdrojů a materiálů třikrát nebo čtyřikrát lépe než my, kdyby povolala všechny záložníky,“ přiblížil vojenský historik.

Hitler zvolil politickou cestu, vyhrál díky propagandě

Hitler podle něj využil příležitosti vyřešit situaci nikoliv vojensky – třebaže na to měl všechny prostředky –, ale politicky, což mu podepsáním mnichovské dohody vyšlo. „Pokud by došlo k útoku, Československo by přešlo do obrany, ale armáda nakonec nedostala na výběr. Lidé se k tomuto tématu neustále vracejí, což lze brát jako určitý důkaz, že veřejnost bere tehdejší rozhodnutí nebránit se jako špatné,“ pokračoval.

Nacistické Německo navíc vyhrálo v další rovině – propagandou účinně vzbudilo dojem, že nejde o více než lokální problém, který se týká utlačování německých menšin. Jako řešení nabízel připojení části území k Německu, přičemž řada zemí doufala, že tím napětí skončí.

„PR válku jsme projeli. Světová veřejnost se o ČSR nezajímala, stát existoval necelých 20 let. To je ve světových dějinách i lidském životě nic. Stejně tak měli všichni zkušenosti s první světovou válkou. Nechtělo se jim do další kvůli zemi kdesi daleko, o které nic nevědí. Velká Británie ztratila při ofenzivě u Sommy během jediného dne 54 tisíc mužů. To jsou dvě armády ČSR. Ano, bylo to sobecké, ale když se na to podíváte jejich očima, tak se není čemu divit,“ popsal předválečnou situaci v Evropě.

Chyba byla i na straně představitelů Československa, kteří nedokázali svým možným spojencům v zahraničí přihrát relevantní informace a upozornit na možné dopady Hitlerových kroků. Stehlík zkritizoval také názory, dle kterých by v případě obrany mohlo být Československo označené za původce války, což považuje za nesmysl. „Slyším to občas i od svých kolegů historiků. Jak chcete označit za viníka války někoho, kdo nikam nevytáhne, nic nedělá a někdo na něj zaútočí zvenčí? Že by se bránící se národ stal původcem konfliktu, je mimo mísu,“ řekl závěrem.

Zdroj: CNN Prima NEWS / BBC / History Channel

Viet Tran

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom