13. září 2021 06:30

Elitní odstřelovač zabil z 900 metrů pět teroristů. Stačil mu na to jediný výstřel

Elitní odstřelovač britských SAS v Sýrii jedinou ranou na 900 metrů zlikvidoval pět bojovníků islámského státu. Jak se mu to povedlo?

Když dostal seržant britských speciálních jednotek SAS (bojujících v severní Sýrii spolu s Kurdy proti zbylým oddílům islámského státu) rozkaz zlikvidovat sebevražedného atentátníka, použil hned dvě zbraně. Jednou z nich byla jeho dvacetiletá praxe odstřelovače, druhou pak speciální odstřelovací a protimateriálová puška Barrett M82 ráže 12,7 mm.

Podle britského deníku Daily Star byl výstřel na vzdálenost zhruba 900 metrů přesný a zničující. Místo obvyklého zásahu do hlavy se totiž odstřelovač rozhodl pro jistější střelu do hrudi, čímž ale zároveň odpálil nálože, které měl sebevražedný atentátník připevněné na těle. Výbuch zabil nejen atentátníka, ale i čtyři další džihádisty včetně vysoce postaveného velitele.

Nejtěžší puška britské armády

Velkorážní puška Barrett M82 má účinný dostřel 1 800 metrů a používá se hlavně k ostřelování větších objektů, jako jsou letadla, nákladní auta nebo lehké tanky. Použití proti lidem je devastující – její zásah vám může utrhnout končetinu.

Podívejte se, jak se střílí z Barett M82:

Nejmenovaný úspěšný seržant (v britských ozbrojených silách hodnost mezi naším desátníkem a četařem) byl za svůj výkon oceněn kšiltovkou s nápisem „dalekonosná smrt“. K jeho osudovému výstřelu došlo v listopadu 2020, z bezpečnostních důvodů se o něm ale začalo mluvit až nyní.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom