Obrovské letecké bitvy se zúčastnilo 125 stíhaček. Čínské zbraně smetly z oblohy tři letouny francouzské výroby
Konflikt mezi Indií a Pákistánem posloužil Číně k otestování jejích pokročilých zbraní. V prvním ostrém střetu se západní vojenskou technikou si podle všeho vůbec nevedly špatně.
Byly 4 hodiny ráno 7. května 2025, když představitele čínského velvyslanectví v Islámábádu čekal předčasný budíček a cesta na pákistánské ministerstvo zahraničí. Jak napsal francouzský server France24 s odvoláním na nejmenovaného pákistánského diplomata, v budově ministerstva se rozespalí Číňané v čele s velvyslancem dozvěděli dobré zprávy.
Potupa francouzských stíhaček?
Uplynulo jen několik hodin od chvíle, kdy Indie v rámci operace Sindoor vyslala salvu úderů proti Pákistánu. Jednalo se o reakci na krvavý masakr převážně indických turistů v Indií kontrolované části sporného Kašmíru, z něhož Dillí vinilo pákistánské teroristy. Vojenská odpověď Indie přišla o dva týdny později, narazila však na vojenskou připravenost Pákistánu, vyztuženou v posledních letech mimo jiné dodávkami zbraní z Číny.
Zpráva, kterou se čínský velvyslanec toho rána dozvěděl od pákistánského ministra zahraničí Išaka Dara, o několik hodin později šokovala celý svět a přiměla k zamyšlení generální štáby hned několika velmocí. „Naše stíhačky sestřelily tři indické Rafaly, tři Rafaly, které jsou francouzské,“ řekl ministr v Národním shromáždění. „Ty naše byly J-10C,“ dodal. Na mysli měl čínské víceúčelové bojové letouny Čcheng-tu J-10 „Rázný drak“, v kódu NATO Firebird.
Podle CNN k incidentu došlo během jedné z největších leteckých bitev současnosti, do níž se mělo zapojit na obou stranách až 125 letadel. Ta se navzájem víc než hodinu na vzdálenost přes 160 km ostřelovala raketami vzduch-vzduch, přičemž údajně žádné z letadel neopustilo vzdušný prostor své země. Komentář čínské delegace k ohlášenému úspěchu pákistánského letectva (Indie sestřelení svých strojů nepotvrdila) sice není k dispozici, podle šéfa pákistánské diplomacie ale „jako přátelský národ vyjádřili velké štěstí“.
J-10C versus Rafale
Není se čemu divit. Pákistánské letectvo je čínskými letouny vydatně zásobené. Kromě desítek starších čínských F-7, což jsou v podstatě okopírované MiG-21, jsou to čínsko-pákistánské stroje JF-17 a nejmodernější J-10C, které v počtu 25 kusů dorazily v březnu 2022. Jedná se o vylepšenou verzi víceúčelového stíhacího letounu čtvrté generace J-10B s novým zaměřovacím radarem, tepelně naváděnými raketami PL-10, raketami PL-15 a motorem WS-10B domácí výroby. Čína je vyrábí od roku 2002, kromě Pákistánu je objednal také Egypt.
Francouzský stroj Dassault Rafale je víceúčelový stíhač s deltovým křídlem, který se vyrábí už od roku 1986 a sbíral bojové zkušenosti během operací francouzského letectva v Mali, Libyi nebo Sýrii. Indie od roku 2019 provozuje 36 stíhaček Rafale, další má objednané. Stroj ve své poslední verzi F4.1 představuje přechod mezi čtvrtou a pátou generací letounů. Na nízký průlet Rafalů při cvičení Iniochos 2023 v Řecku se můžete podívat tady:
Festival čínských zbraní
Střety pokračovaly ještě následující čtyři dny a Indie při nich tentokrát opustila desítky let trvající strategii útočit jen na cíle v Pákistánem kontrolované části Kašmíru a napadla i vojenské základny v Paňdžábu. Na oplátku Indie zaznamenala pákistánské útoky na dvě desítky vlastních základen. Během střetů se Pákistán opíral hlavně o čínskou techniku, kromě letadel šlo o střely vzduch-vzduch PL-10E a PL-15E, protizemní řízené střely CM-400AKG a protiletadlový systém HQ-9.
Velký bojový test čínské techniky vzbudil velkou pozornost i v dalších zemích regionu, hlavně v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu, který už desetiletí žije ve stínu hrozící čínské invaze. Výsledky vzájemných soubojů Indie a Pákistánu, které spolu s Čínou představují trojici jaderných mocností, analyzují také Francie a Spojené státy, které se s Čínou ostražitě pozorují.
Mohlo by vás také zajímat: PŘEHLEDNĚ: Krvavé dějiny Indie a Pákistánu, na místě se opět střílí. O co v konfliktu jde?
Výsledky jsou otázkou budoucnosti, zdaleka ne všechny zprávy přicházející z Pákistánu lze totiž považovat za věrohodné. Obětí pákistánské propagandy se už stala i úspěšná česká videohra Arma III, když záběry z ní posloužily pákistánským úřadům k propagaci „nervy drásající reakce na indickou agresi“.
Zdroj: Armádní noviny, France24
Video, které jste mohli minout: Smrtící německá stíhačka unesla spoustu zbraní a byla postrachem bombardérů. Prohlédněte si její kokpit