11. října 2023 17:37

Hitlerův vzestup provázela krvavá lázeň. Zahynuly stovky Němců, vůdce se usmíval

Peklo: Vzestup a pád nacistů (3) – Krvavé volby

Národní socialistická německá dělnická strana se zapsala do dějin jako zářný příklad toho, co se stane, když dostane radikální politická strana příliš velký prostor. Vznikla roku 1920 přičiněním Antona Drexlera a Karla Harrera. Členové strany se nazývali nacionální socialisté, což posléze zkrátili na „nacisté.“ Začínali jako malá strana, využívající krajní šovinismus, revanšismus, rasismus či pangermanismus, a hlavním programem bylo odmítání mírových smluv, jež by ukončily první světovou válku.

V první řadě se členové NSDAP pokoušeli odmítat Versailleskou smlouvu, která se zdála být značně nevýhodnou právě pro Německo. Když na jedné ze schůzí členové probírali, jak moc jim škodí politika Pruska, vstal jeden rozhněvaný nový člen s tím, že za vše přece mohou Židé. Ten muž se jmenoval Adolf Hitler a postupně se stal nejdůležitějším členem strany.

Vzestup zla

Nakonec přišla straně vhod hospodářská krize, kvůli níž se miliony Němců ocitly bez práce. Střední vrstvy nacisté lákali na boj s nezaměstnaností, pro průmyslníky bylo zajímavé, že nechtěli mít nic s komunisty a neslibovali podporu dělnictvu. I díky tomu straně výrazně pomáhaly sponzorské dary průmyslníků. Demagogická agitace sílila a nacisté předhazovali zoufalým občanům ideální nepřátele, zpravidla Židy či právě komunisty, s nimiž vedli dlouhodobě válku. V té Hitlerovi pomáhal Tělovýchovný a sportovní odbor, v podstatě předchůdce SA, který budoucí diktátor založil a díky kterému měl k dispozici armádu výtržníků.

Čtěte také: Porovnání historika: Jak Ukrajinu zpustošili nacisté a jak ji ničí ruská armáda

Ti se mu nakonec hodili v rozhodujících volbách roku 1932. Jak můžete vidět v pořadu Peklo: Vzestup a pád nacistů na Prima ZOOM, střety nacistů a konkurenčních komunistů přerostly v pouliční války, v jejichž vřavě umíraly stovky lidí. NSDAP slibovala zavádění pořádku, přičemž do popředí stavěla právě Hitlera, jemuž vytvořila neotřelou reklamní kampaň. Objížděl kraje, cestoval letadlem a nechal se natáčet. Představoval prototyp dravého politika, jenž na svolaných shromážděních slibuje pozitivní systémové změny a vystupuje přitom jako někdo z dělnických řad.

Zdroje: History Place / Holocaust Explained

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom