15. září 2017 06:00

Nový kalašnikov AK-12 ... je vlastně stále stejný starý kalašnikov

Kalašnikov je klasika - legenda pokračuje

Až neuvěřitelně dlouhou dobu ruská armáda plánuje náhradu více než čtyři desetiletí starých útočných pušek rodiny AK-74. O nejnovější pušce značky Kalašnikov už slýcháme několik let, ale zatím se nic zásadního neděje.

V roce 2011 zbrojovka Izmaš (nyní součástí koncernu pojmenovaného Kalašnikov) začala pracovat na nové útočné pušce pro ruskou armádou chystaný projekt vojáka 21. století pojmenovaný Ratnik. Zbrojovka novou pušku začala vyvíjet na vlastní náklady a riziko, původně se jmenovala AK-200, nicméně dodnes se nový kalašnikov do výzbroje ruské armády nedostal

Za těch několik let však prošel mnohými změnami, dostal nové pojmenování AK-12 a v současné době už je na světě jeho pátá verze! Několikrát v průběhu let také ruská i zahraniční média přinesla obrázky Vladimíra Putina či Dmitrije Medveděva třímajících nový kalašnikov a zaručené informace o nákupu nových zbraní ruskou armádou. Pravda ovšem je, že nové kalašnikovy stále existují jen jako prototypy a testovací kusy.

AK-12 (dříve AK-200) je útočná puška ráže 5,45 mm a zbrojovka Izmaš ji vyvíjí jako náhradu letitých pušek AK-74 a AK-74M stejné ráže, které jsou stále standardními ručními zbraněmi ruské armády. Pátá a zatím poslední podoba AK-12 byla představena poprvé v září 2016 na výstavě Army 2016 v Moskvě. Doznala poměrně značné změny oproti předchozí verzi z roku 2015 a podle všeho během loňska absolvovala i vojskové zkoušky v ruských ozbrojených silách. Oproti starším kreacím je nejnovější AK-12 konzervativní zbraní vycházející prý z továrního prototypu AK-400. Konstrukce se tak mnohem více podobá staré AK-74, a to nejspíš kvůli koncové ceně pro armádu. I z tohoto důvodů jsou v nejnovějším provedení AK-12 využity některé komponenty právě ze „čtyřiasedmdesátky“.

Dva nové kalašnikovy z jedné líhně

Konstruktéři zbrojovky Izmaš už od počátku také počítali s různými rážemi. AK-12 má hlaveň standardního kalibru 5,45x39 mm podobně jako AK-74. Vyvinuta však byla i útočná puška v ráži 7,62x39 mm, ta se ale nyní označuje jako AK-15. Obě zbraně se mají doplňovat a ruští vojáci by tak měli mít možnost volby podle charakteru operací a podmínek nasazení. Jak již bylo řečeno, AK-12 i AK-15 už prošly armádními testy, ale ruská armáda zkouší i jiné zbraně. Každopádně rozhodnutí, která útočná puška se stane základem osobního kompletu vojáka Ratnik, dosud nepadlo. Uvádí se, že se tak stane na podzim tohoto roku.

I když se AK-12 tváří jako nová zbraň, ve skutečnosti jde o zcela klasickou útočnou pušku starého známého systému Michaila Kalašnikova. Tedy vnitřní uspořádání se od rodiny AK-74 v podstatě neliší. Zásadními změnami ale prošel vzhled zbraně a ergonomie. Mnoho částí je vyrobeno z vysoce odolných polymerů, což přispívá k nižší hmotnosti nového kalašnikovu. Zbraň je nyní oboustranná, bez omezení ji tedy můžou používat praváci i leváci.

Samozřejmostí jsou Picatinny lišty pro uchycení nejrůznějšího vybavení, denní i noční optiky a taktických doplňků, jako jsou laserové značkovače, svítilny či rukojeti. Pod AK-12 je možné podvěsit i granátomety GP-25 nebo GP-34 ráže 40 mm, známé i ze starších AK-74. Stejné jsou i volby modu střelby, tedy jednotlivé rány, tříranná dávka a plně automatický režim.

Text: DP

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom