8. dubna 2022 07:00

Komu Rusko prodává zbraně? Putin už dlouho hraje na všechny strany

Zbraně jsou žádanou obchodní komoditou a Rusko nutně potřebuje peníze. Kdo mu odběrem vojenské techniky a střelných zbraní pomáhá nejvíc?

Sovětský svaz poskytoval materiální, vojenskou a poradenskou pomoc zejména zemím spjatým s komunistickým viděním světa. Dnes se situace poněkud změnila a Rusko je po USA druhý největší exportér zbraní.

Kdo zásobuje svět zbraněmi?

Plných 76 % vývozu zbraní v období 2015–2019 bylo v rukou pouhých pěti zemí: Spojených států, Ruska, Francie, Německa a Číny,“ píše deník Marca. Situace, která aktuálně nastala, však staví Rusko do velmi nepříjemné situace. Na jednu stranu část zbraní v ukrajinském konfliktu rychle spotřebovává a na druhou je silně postiženo sankcemi, které snižují životní úroveň Rusů. Jedinými způsoby, jak nepříjemnou situaci řešit, je buď zastavit válku, nebo se snažit něco prodat.

Nejsilnější komoditou je samozřejmě ropa a plyn, jenže kvůli politice prezidenta Putina se řada zemí snaží tento zdroj omezit. Současní zákazníci odebírající zbraně však podobně neuvažují. Podle zpravodajského kanálu Al Jazeera prodala Moskva v letech 2016 až 2020 zbraně za 28 miliard dolarů do 45 zemí, což je obnos, který se putinovskému režimu jistě hodí.

Vděčný odběr z Indie

Největším odběratelem ruských zbraní je – pro někoho možná překvapivě – Indie, což je dáno současnou snahou zmodernizovat její ozbrojené síly kvůli sílícímu napětí jak s Pákistánem, s nímž je stále na prahu jaderného konfliktu, tak rostoucím třenicím s Čínou. Tady ovšem Indie tahá za kratší konec provazu, neboť Peking pracuje s výrazně vyšším rozpočtem kolem 180 miliard dolarů, zatímco Indie jen ze 73 miliardami.

Indie se chce zaměřit zejména na letectvo a možnosti kybernetického boje, který ve válečných strategiích získává čím dál větší důležitost. Zároveň však chce posílit svůj vlastní zbrojařský průmysl. Ze strategických důvodů je totiž dobré nespoléhat se v oblasti výzbroje na cizí státy, které se vlivem politického vývoje mohou stát nepřátelskými.

V roce 2018 podepsala Indie smlouvu o dodávce ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Cena je v přepočtu zhruba 112 miliard korun. S-400 Triumf (kódem NATO označovaný jako SA-21 Growler), je nová generace protiletadlového zbraňového systému středního a velkého dosahu, na který Rusko velmi spoléhá. Tento systém má zajistit, aby v oblasti, kde armáda operuje, musela nepřátelská letadla riskovat zásah. Systém kombinuje různé typy raket i radarů, což mu umožňuje flexibilnější využití. O rok dříve prodalo Rusko stejný systém i do Číny.

Kam míří ruské zbraně?

Zatímco Česko přezbrojuje na nové útočné pušky CZ Bren 2 a CZ 805 Bren A1/A2, Indie získala od Ruska 70 000 kalašnikovů nového typu. Indické ministerstvo obrany jich hodlá pořídit celkem 670 000. Rusko zároveň tlačí na Indii, aby nakupovala víc, případně zaplatila ruskou ropu, kterou v rámci sankcí není možno prodat jinde.

Indie a Čína podle Al Jazeery kupují od Ruska téměř 42 % jejího zbrojního potenciálu určeného na export. Dalšími velkými kupci jsou Alžír a Egypt. Mezi ty malé pak patří například „spojenecké Bělorusko“ nebo Jordánsko, které je počtem obyvatel a rozlohou srovnatelné s Českem. Stranou zbrojařských kontraktů s Ruskem nezůstávají ani středo- a jihoamerické státy jako Argentina, Brazílie, Venezuela či Ekvádor.

Zdroj: Al Jazeera

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom