Nově odhalený izraelský tank působí jako vynález ze sci-fi filmu. Podívejte se, co všechno umí
Pět let trval Izraelcům vývoj nejnovějšího tanku Barak, teď první kusy zamířily k bojovým jednotkám. Barak je pokročilou verzí hlavního bojového tanku Merkava IV, který patří k nejlepším na světě.
Barak znamená v hebrejštině blesk, zároveň ale jde o jméno dávného válečníka, který podle starozákonní Knihy soudců porazil armády Kananejců. A úplná nadvláda na bojišti je i cílem páté generace vývojové řady Merkava. Jaké prvky do nového supertanku Izraelci začlenili?
The first official video of the new modification of the Merkava tank "Barak" (Lightning). Outwardly, it differs little from the Mk4, but the electronic filling is new - the ability to “see” through armor, AI, etc.
— Koba (@Roberto05246129) September 19, 2023
The first company of these tanks has already entered service with… pic.twitter.com/F0X321rMR2
Především jde o využití umělí inteligence (AI). Ta zpracovává obrazová a radarová data získaná z přístrojů vlastního tanku, ale také z jiných prostředků na bojišti, jako jsou další tanky, obrněná vozidla, letadla nebo drony. Díky tomu má posádka perfektní přehled o tom, kde se nacházejí spojenecké jednotky a hlavně cíle a jakého jsou charakteru.
Přečtěte si také: Palestinci zničili nejobávanější zbraň Izraele za 4,5 milionu dolarů. Video s explozí obletělo svět
AI pak může navrhnout pořadí, v němž mají být cíle ničeny, i odpovídající zbraně a typ munice. Také dokáže vyhodnotit blížící se střely a řídit vlastní pasivní a aktivní systémy ochrany nebo zajistit natočení tanku.
Tank pro boj ve městě
Barak je vyzbrojen podobně jako Merkava IV, tedy 120mm kanónem, jedním kulometem ráže 12,6 mm a dvěma kulomety ráže 7,62 mm. Kromě toho může posádka využít i zevnitř obsluhovaný 60mm minomet. Naprosto klíčovou zbraní je ale helma s pohybovými senzory a s průhledovým displejem, která je odvozena od taktické přilby pilotů F-35 Lightening II.
Systém obsluze tanku pomocí kamer a senzorů umístěných kolem vozidla snímá a v reálném čase přenáší barevný obraz okolí v okruhu 360° do průhledového displeje střelce anebo velitele. Posádka tak pozoruje venkovní situaci skrz vozidlo, přičemž kontury vnitřního prostoru tanku jsou zachovány. Jak systém nazývaný Iron Vision funguje, můžete vidět na výcvikovém videu:
Zásadní výhodu přináší tento systém v boji ve městě, například v Pásmu Gazy ovládaném extrémistickou organizací Hamás. Posádka vůbec nemusí otvírat poklopy nebo se rozhlížet průzory. Mrtvé úhly kolem vozidla, do nichž by se mohli schovat útočníci s granáty, minami nebo protitankovými střelami, prakticky neexistují. Barak tak může vést efektivní boj s pěchotou, dělostřelectvem a obrněnými jednotkami na velmi krátkou vzdálenost, což boje v ulicích vyžadují.
Mohlo by vás také zajímat: Zbraně Hamásu proti Izraeli? Motorové padáky, americké pušky i ukrajinská dronová taktika
Izrael v průběhu roku 2023 vyzbrojil tanky typu Barak (někdy se označují jako Merkava Mk V Barak) 82. prapor 401. obrněné brigády a testuje jejich schopnosti. Podobně jako předchozí úspěšnou verzi Merkava IV tank ovládá čtyřčlenná posádka, přičemž řidič sedí v levé části korby. Motor je vpředu, což zesiluje ochranu posádky.
Zdroj: Military Today, Defence News