Obléhání Sevastopolu bylo peklem na zemi. Tuhý odpor stál Sověty přes 100 000 vojáků
Obléhání Rudou armádou bráněného města Sevastopol probíhalo 250 dní. Sověti při a po tuhém odporu přišli o více než 100 000 vojáků.
Když nacistické Německo v polovině roku 1941 bez vyhlášení války napadlo Sovětský svaz coby svého dosavadního spojence, začala jedna z nejbrutálnějších a největších vojenských kampaní v moderní historii. V rámci operace Barbarossa vedli Němci útok ze tří stran – od Pobaltí přes Brest-Litevsk a přirozeně i skrze Ukrajinu a Doněckou pánev. Právě skupina armád Jih pod vedením maršála Rundstedta měla za úkol dobýt poloostrov Krym a obsadit pevnostní město Sevastopol a především jeho důležitý přístav.
Otázka času
Průběžný postup Němců nedokázala Rudá armáda zastavit a v několika nadcházejících měsících se přiblížila na jihu Sovětského svazu svému cíli. Musela sice odklonit postup divizí směřujících k Rostovu na Donu, ale Krym, potažmo Sevastopol, byl mnohem kritičtější cíl i z toho důvodu, že odsud ohrožovala ruská letadla ropná pole v Rumunsku, která byla klíčovou součástí zásobování Wehrmachtu.
První útok byl veden přes Perekopskou šíji už 24. září 1941 a Němci ke kýženému bodu postupovali poměrně rychle. Stále hlouběji do svého území zatlačovaná Rudá armáda pod velením generála Ivana Jefimoviče Petrova ale vrhla do obrany maximum svých sil a téměř měsíc blokovala další koordinované útoky Němců rozdrobením linie na menší boje.
Erich von Manstein, commander of the 11th Army (Wehrmacht), standing in his staff car. Eastern Front, 1942. #WW2 pic.twitter.com/WCl0fsIycP
— WWII Pictures (@WWIIpix) November 8, 2017
V této fázi války ale bylo patrně jen otázkou času, než se německé armádě podaří dosáhnout svých cílů, kterým navíc šel německý velitel Erich von Manstein naproti tím, že vydal rozkaz k obsazování dalších částí Krymu, zejména na jihu a na východě, které úspěšně obsadil. Na konci října proto dopadly na Sevastopol první dělostřelecké granáty a začalo dlouhé obléhání, které jen s jednou výraznější přestávkou pokračovalo až do léta roku 1942. Němci totiž narazili na velmi houževnatý odpor, a ani použití 800mm děla Těžký Gustav, které pálilo 7tunovými náboji, nezlomilo morálku obránců.
Odlehčení pro obránce a další kruté činy
Přesto Němci dále útočili, neštítili se ani potopení jasně označené lodi převážející raněné vojáky i civilisty, čímž příšlo o život na 5000 lidí, a byli strůjci masakru po dobytí Kerče, při kterém připravili o život 15 000 tamějších Židů. Přerušením Německého obléhání byl překvapivý útok Rudé armády v rámci Kerčsko-feodosijské operace, prostřednictvím které chtěli získat zpět kontrolu nad Krymem.
This day in 1942, Axis forces captured Sevastopol, Crimean Peninsula, together with some 95,000 Soviet soldiers. The battle raged since October 1941.
— WWII Pictures (@WWIIpix) July 4, 2020
With the Soviet forces neutralized, Axis forces advanced into the Caucasus oilfields. #WW2 pic.twitter.com/ZFY57XvVb8
Ačkoliv útok neskončil pro Rudou armádu úspěchem, pro obránce Sevastopolu to znamenalo odlehčení, když zmiňovaná operace zaměstnala většinu německé armády, nacházející se v této oblasti. I tento problém ale dokázali Němci překonat a na začátku června 1942 opět ostřelovali Sevastopol.
Postup k městu byl pomalý, Němci navíc naráželi na betonová opevnění, důmyslně rozmístěné zátarasy a odhodlání vojáků, kteří město bránili. Když ovšem 17. června 1942 Němci dobyli dělostřeleckou baterii Maxim Gorkij, která byla klíčovou součástí celého obranného plánu, porážka už byla téměř nevyhnutelná. Němcům se navíc podařilo v nadcházejících dnech obsadit přístav a po překonání zálivu už útočili přímo na město. V neděli 5. července pak odplula ze Sevastopolu sovětská ponorka, která evakuovala generála Petrova a trvalo pak už jen pouhé čtyři dny, než město kapitulovalo definitivně. Celkem nekonečné obléhání přineslo ztráty více než 100 000 sovětských vojáků z řad usmrcených (okolo 20 000 mužů), zraněných či zajatých.
Zdroj: R. Forczyk, Sevastopol