18. dubna 2022 08:25

Kdo je Dmitrij Peskov? Putinův mluvčí chtěl rozjíždět játra demonstrantů

Putin promluvil o invazi na Ukrajinu

Dmitrij Peskov je jedním z nejvýraznějších mužů po boku Vladimira Putina. Mluvčí Kremlu je známý nejen opakováním lží, ale i silnými výroky.

Zatímco ukrajinský prezident Zelenskyj velmi aktivně vystupuje a setkává se se zahraničními politiky, jeho ruský protějšek je ukrytý a na veřejnosti je vidět jen výjimečně. Promlouvá mimo jiné ústy Dmitrije Peskova. Co je ale tento muž, který platí za hlásnou troubu Kremlu, vlastně zač?

Diplomatická rodina

Dmitrij Peskov se narodil 17. října 1967 v Moskvě do rodiny sovětského diplomata, což samo o sobě znamenalo dobrou výchozí pozici do budoucí kariéry. Jeho otec zastával diplomatickou funkci v Pákistánu, není ale známo, zda ji používal v souladu se svým statusem, případně jako krytí špiónské činnosti, což bylo v Sovětském svazu obvyklé. Díky rodinnému zázemí mladý Peskov vystudoval Moskevskou státní univerzitu se zaměřením na africké a asijské země, čímž dal jasně najevo, že by se nebránil jít v otcových šlépějích.

V roce 1990 nastoupil na pozici administrativního asistenta turecké ambasády v Ankaře a byť se nejednalo o nijak vysoký post, znamenal celou řadu výhod včetně získání bezpečnostních prověrek. Peskov se ve funkci rychle osvědčil, a tak se po krátkém návratu do Moskvy, kde získal pozici na Ministerstvu zahraničí, do Ankary vrátil. Nejprve jako druhý a posléze jako první tajemník ambasády.

Mluvčí Kremlu

Jeho současná pozice mluvčího Kremlu začala v roce 2000, kdy mu nebyl prodloužen zahraniční diplomatický pobyt a nastoupil do Tiskové služby ruského prezidenta. Zde se vypracoval až na pozici prvního náměstka, přičemž jeho kariérou neotřáslo ani funkční období prezidenta Dmitrije Medveděva, který Putinovi posloužil jako užitečná loutka v čele státu. Po Putinově návratu do prezidentské role se pak Peskov stal člověkem tlumočícím veřejnosti jeho názory.

Od mluvčího hlavy státu se očekává jistá distingovanost a kultivovanost. Alespoň tak je to běžné v západních demokratických zemích. Peskov se však nikdy nebál výrazných a značně pobuřujících prohlášení, které odpovídaly putinovskému vidění světa. Z jeho úst mimo jiné zaznělo, že „protestující, kteří zaútočili na pořádkové síly policie, by měli mít játra rozmazaná po asfaltu.“ Zdaleka se ovšem nejedná o Peskovův ojedinělý výstřelek.

Kromě jiného tvrdí, že „speciální vojenská operace na Ukrajině“ je způsob, jak zabránit třetí světové válce. Jak by podle něj mohla vzniknout? Například tak, že by si Ukrajina chtěla vzít zpět ukradený Krym. V reakci na vyjádření vysokých politických činitelů uvedl, že vysoce postavené osoby USA a EU provokují Rusko k dobytí velkých měst Ukrajiny s cílem svalit na něj odpovědnost za smrt mírumilovných občanů. Peskov zároveň nezapomněl ani na obligátní výhrůžku jadernými zbraněmi.

Problém zvaný dcera

Potenciálním problémem je i Peskovova dcera Jelizaveta, která ve Francii studovala práva a mezinárodní vztahy a zároveň měla coby stážistka přístup do Evropského parlamentu v Bruselu. Pracovně totiž byla v úzkém kontaktu s ultrapravicovým europoslancem Aymericem Chaupradem, díky němuž se mohla dostat k celé řadě utajovaných informací, které zajisté mohla předávat dál. „Je to nebezpečné, protože tito lidé se mohou dostat k informacím, které mohou být zneužity ruskou tajnou službou,“ varoval bývalý europoslanec Jaromír Štětina, který je známý svou protiruskou angažovaností.

Zdroj: BBC

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom