10. dubna 2019 14:00

Největší černá díra je sedmnáctkrát větší než Sluneční soustava

Před měsícem objevili astronomové záhadné vesmírné těleso, které je zřejmě nejmasivnější černou dírou ve známém vesmíru.

Perseova černá díra

Je od Země vzdálená 250 milionů světelných let a našli byste ji v souhvězdí Perseus v galaxii NGC 1277. Jde o nepředstavitelně těžké těleso, tak hmotné, že tvoří celkem 14 procent celkové hmotnosti galaxie NGC 1277.

Astronomové odhadují, že její hmotnost je stejná jako 17 miliard Sluncí. „Celá ta galaxie je opravdu divná,“ popsal ji Karl Gebhardt z University of Texas v Austinu. „Skoro celou ji tvoří jedna černá díra – nic podobného jsme zatím ve vesmíru nepozorovali…“

Černá díra je pochopitelně také monstrózně velká svými rozměry: je jedenáctkrát větší než celá naše Sluneční soustava! Tato velikost se vymyká jakýmkoliv jiným černým dírám, které astronomové znají natolik, že si vědci nejprve mysleli, že se spletli. Proto raději téměř jeden rok ověřovali výsledky výpočtů – ale nakonec všechna měření i rovnice ukázaly, že původní výpočet byl správný. Gebhardt si myslí, že se jedná o úplně nový druh vesmírného objektu.

AKTUÁLNĚ: Podívejte se, jak taková černá díra vypadá - vědci 10. dubna 2019 představili vůbec první snímek okolí černé díry:

Věk černých děr – nejméně 8 miliard let

Podle expertů, kteří tuto černou díru analyzovali, její objev narušuje naši představu o tom, jak vypadá vznik a vývoj těchto objektů. Zatím to vypadalo, že velikost centrální části galaxie a černá díra uprostřed ní jsou nějak provázané. Ovšem černá díra v galaxii NGC 1277 je zcela jiná… A možná není sama, astronomové totiž zpozovali „poblíž NGC 1277 dalších pět galaxií, které by mohly být podobné".

Více se o černých dírách dozvíte na webu http://blackholes.stardate.org/

Astronomové při tomto výzkumu použili to nejmodernější dostupné vybavení od Hubbleova vesmírného dalekohledu až po špičkový teleskop Hobby-Eberly. Ani to však zatím nestačí na to, aby odhalili všechna její tajemství. Postupně se ale přece jen dozvídají víc; posledním překvapivým zjištěním je fakt, že hvězdy v galaxii NGC 1277 jsou výjimečně staré. I ty nejmladší mají přes 8 miliard let a jsou tedy dvakrát starší než naše Slunce... Do díry by se mělo dát spadnout. Jak by vypadal pád do černé díry?

Text: RD

Populární filmy na Prima Zoom