13. dubna 2013 06:00

Objev století: archeologové našli nejstarší přístav světa

Století sotva začalo a už tu máme egyptologický objev století - skoro 5000 let starý přístav.

Francouzští a egyptští vědci objevili jeden z nejstarších přístavů na světě - možná dokonce ten úplně nejstarší.

Nacházel se u Rudého moře a pocházel z doby před 4 500 lety, kdy v oblasti vládl egyptský faraon Chufu, známý rovněž pod jménem Cheops, informovala agentura AP.

Podle egyptského ministra pro památky Muhammada Ibrahíma přístav archeologové odhalili poblíž obce Vádí Džarf asi 180 kilometrů od města Suez. Staří Egypťané ho prý používali pro převoz mědi a dalších kovů ze Sinajského poloostrova do údolí Nilu.

Nález století

Chcete se lépe seznámit s životem ve starém Egyptě? Vyražte na výstavu Tutanchamon, která se koná v Praze v Holešovicích. Francouzsko-egyptský tým pracující v okolí města Suez rovněž objevil 40 vzácných papyrů popsaných hieroglyfy, které by mohly být nejstaršími nalezenými v Egyptě. Na papyrech jsou podle egyptského ministra informace o pracovnících přístavu a některé detaily z jejich životů. Papyry již byly převezeny do suezského muzea, aby je archeologové a historici mohli dále studovat.

Podle serveru Egypt Independent šlo o měsíční zprávy o dění v přístavu. Úředníci na papyry zapisovali, kolik dělníků bylo v práci a čím konkrétně se zabývali. Přístav byl prý jedním z nejdůležitějších v tehdejším Egyptě. Archeologové na místě objevili i pozůstatky domků, ve kterých bydleli pracovníci přístavu, asi 30 jeskyní a několik kamenných nástrojů.

Podle francouzského egyptologa Pierra Talleta, který tomuto výzkumu šéfuje, jde o přelomový nález. Už teď je jasné, že zejména právní informace v nich obsažené budou mít obrovský dopad na dějiny právní vědy.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom